Echa niefortunnej wypowiedzi Bidena. Dr Zaborowski: takie mu się zdarzają

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Z militarnego punktu widzenia nie ma absolutnie różnicy pomiędzy "niewielkim wtargnięciem" a inwazją. To jest po prostu nielegalne zajęcie terytorium państwa. Wojsko musi mieć jednoznaczny komunikat w tej sprawie, że to jest nieakceptowalne i w taki sam sposób należy stawiać opór - mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Marcin Zaborowski (redaktor naczelny "Res Publiki Nowej", były dyrektor PISM). 

Podczas konferencji prasowej w środę prezydent USA zaznaczył, że typ sankcji będzie zależał od skali agresji Rosji. Włoski portal "Affari italiani" wskazuje, że słowa Joe Bidena o możliwym "małym najeździe" Rosji na Ukrainę mogą sugerować to, że Waszyngton byłby "gotów zaakceptować małe wtargnięcie", ale nie inwazję na wielką skalę.

W ocenie redaktora naczelnego "Res Publiki Nowej" była to bardzo "nieszczęśliwa i niezręczna wypowiedź". - Takie czasami zdarzają się obecnemu prezydentowi USA - przypomniał.

Wg dr. Zaborowskiego wypowiedź Joe Bidena to nie jest kwestia jego naiwności politycznej. - Musimy oddać sprawiedliwość obecnemu prezydentowi, że jest osobą, która w świecie polityki zagranicznej jest od wielu lat, więc jeżeli mówi tego rodzaju rzeczy, to albo się przejęzyczył, albo w istocie chciał stworzyć sytuację, w której (...) zajęcie Donbasu na wschodzie Ukrainy byłoby bardziej akceptowalne niż zagrożenie Kijowowi.


Posłuchaj

9:03
Dr Marcin Zaborowski o słowach Joe Bidena nt. sytuacji na Ukrainie ("Trójkowy komentarz dnia/Trójka")
+
Dodaj do playlisty
+

Gość audycji zauważył, że reakcja USA na rosyjską inwazję na Ukrainie będzie zależna od miejsca, w którym rozpocznie się atak. - Jeżeli będzie realizowany scenariusz ograniczonych działań Rosji na Ukrainie, to wtedy odpowiedź amerykańska nie będzie stanowcza - dodał.

Odpowiedź Ukrainy 

Wołodymyr Zełenski napisał w jednej z sieci społecznościowych, że chciałby przypomnieć dużym państwom, że małe agresje nie istnieją. Tak jak - dodał - nie istnieją nieznaczne ofiary i mały ból spowodowany utratą bliskich. - Mówię to jako prezydent dużego państwa - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycjiTrójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: dr Marcin Zaborowski (redaktor naczelny kwartalnika "Res Publica Nowa", były dyrektor PISM)
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 18.10

kmp

Polecane