Klasyka i premiery – Borysewicz, Niemen i ich potencjalni następcy

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Klasyka i premiery – Borysewicz, Niemen i ich potencjalni następcy
Jan Borysewicz zagrał w "Naszej tonacji"Foto: Forum / Łukasz Dejnarowicz

Klasycy polskiego rocka i spora grupa debiutantów wypełnili swą muzyką czwartkowe wydanie "Naszej tonacji". Na liście wykonawców pojawiły się takie nazwiska, jak Jan Borysewicz, Czesław Niemen, Natalia Szczypuła oraz Michał Bober.

Jan Borysewicz to kompozytor ogromnej puli przebojów, jakie ma w swym repertuarze zespół Lady Pank. Dwa z nich – "Sztuka latania" i "Wciąż bardziej obcy" – zabrzmiały w "Naszej tonacji" pod postacią coverów. Pierwszy z nich, utrzymany w synthpopowej stylistyce, jest dziełem grupy Sexy Suicide z Sosnowca. Natomiast drugi wykonał osobiście sam autor, nadając zupełnie nowe, akustyczne brzmienie własnej kompozycji sprzed lat, którą umieścił na wydanym niedawno albumie "Wszystkie oblicza Jana Borysewicza".

Okazją do zaprezentowania twórczości Czesława Niemena była 77. rocznica urodzin nieżyjącego już pianisty Mariana Zimińskiego. To właśnie on wymyślił i zagrał słynny motyw organowy rozpoczynający i kończący utwór "Dziwny jest ten świat", należący do absolutnej klasyki polskiej muzyki.

W audycji Łukasza Ciechańskiego jak zwykle znalazło się miejsce dla artystów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z profesjonalną sceną. Jako pierwsza zaprezentowała swe umiejętności Natalia Szczypuła, półfinalistka 11. edycji programu "The Voice of Poland" rodem z Nowego Sącza. Tuż po niej zaśpiewała Zuza Bera, 15-latka z Łagowa, która dała się poznać jako uczestniczka młodszej wersji talent show, organizowanej pod szyldem "The Voice Kids".

W tym samym programie co Szczypuła wystąpił również Michał Bober. Wokalista ma na koncie śpiewanie w zespołach Opole Gospel Choir oraz Soul City, zdobył też wyróżnienie za "SuperDebiut" podczas 52. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jeszcze w tym roku ma zamiar wydać debiutancki solowy album. Fonograficzny debiut ma już za sobą grupa Sunday Morning z Rawicza – jej świeżo opublikowaną płytę długogrającą promuje piosenka "Nie ma tam nic".


Posłuchaj

47:02
Klasyka i premiery (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Sexy Suicide – "Sztuka latania"
 2. Jan Borysewicz – "Wciąż bardziej obcy"
 3. Natalia Szczypuła – "Więcej"
 4. Zuza Bera – "Odbijam się"
 5. Michał Bober – "Zatrzymać czas"
 6. Sunday Morning – "Nie ma tam nic"
 7. Czesław Niemen – "Dziwny jest ten świat"
 8. Czesław Niemen – "Płonąca stodoła"
 9. Gooral & Paprodziad – "Ciemna strona"
 10. Aya RL – "Księżycowy krok"

***

Tytuł audycji: "Nasza tonacja"
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

 

Polecane