Polscy archeolodzy i znaleziska w Dolinie Królów na Syberii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy archeolodzy i znaleziska w Dolinie Królów na Syberii
"Syberyjska Dolina Królów" - zdjęcie ilustracyjne Foto: Skorobogatko/Shutterstock

Nie tylko Egipt ma swoją dolinę królów. Polscy archeolodzy prowadzą badania w jednej z syberyjskich nekropolii. W starożytnych grobowcach udało im się znaleźć przedmioty wykonane ze złota oraz wiele cennych sprzętów. Z jakiego okresu pochodzą znaleziska i do kogo należały? 

– Kraina, o której mowa, znajduje się na Syberii. To obszar, na którym umiejscowione zostały liczne grobowce książęce. Należą one do władców koczowniczych plemion. Można powiedzieć, że to nekropolia osób najważniejszych w tamtejszej społeczności – powiedział w Trójce doktor Łukasz Oleszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkrywca syberyjskich kurhanów.

Nie tylko materialne skarby

Stanowisko archeologiczne Chinge-Tey położone jest w dolinie Turano-Ujukskiej w północnej Tuwie  autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej. – Prace prowadzimy we współpracy z tamtejszymi jednostkami. Zaprosił nas do niej wybitny badacz, który zajmuje się kurhanem królewskim. Jeden z grobowców, badanych przez niego wcześniej, okazał się nieobrabowany. Niestety większość z nich nie jest w tak dobrym stanie. To na ogół kwestia szczęścia badacza. Zdarza się, że natrafi na miejsce, do którego nie dotarli rabusie i to tam znajdują się najcenniejsze skarby – wyjaśnił.

– Można powiedzieć, że naukowcy badają te miejsca bardzo metodycznie. Nie zależy im na skarbach w dosłownym tego słowa znaczeniu. Odkrywają oni niebywałe informacje dotyczące kultury czy życia społecznego – dodał. 

Polscy naukowcy 

– Nasza grupa podjęła badania na mniejszych kurhanach. Odkryliśmy grób młodego wojownika oraz kobiety w wieku około 50 lat. Była ona pochowana wraz ze złotymi ozdobami. Doskonale zachowały się też przedmioty wykonane z materiałów organicznych, takie jak m.in. ręcznie ryty grzebień. To były najciekawsze z naszych znalezisk – wyliczał doktor Oleszczak. 

– Tym samym udało nam się znaleźć dwa nieobrabowane grobowce. Warto zaznaczyć, że większość najcenniejszych znalezisk jest datowana od IX do X wieku przed naszą erą. Takich dolin królewskich jest wiele w skali świata. Nekropolie królewskie powstawały przez tysiące lat. Wydaje się jednak, że w tej części Syberii ta była najważniejsza i obejmowała pochówki władców również ponadregionalnych – podsumował gość "Zapraszamy do Trójki". 

Posłuchaj

8:50
Syberyjska Dolina Królów. Prace polskich archeologów w rosyjskiej nekropolii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Łukasz Oleszczak (odkrywca syberyjskich kurhanów)
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 14.31

zch

Polecane