Nie bać się Lema: "Dzienniki gwiazdowe" w krakowskiej Grotesce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie bać się Lema: "Dzienniki gwiazdowe" w krakowskiej Grotesce
Stanisław Lem, rok 1975Foto: Friedrich, Brigitte / SZ-Photo / Forum

"Dzienniki gwiazdowe" to jedno z najpopularniejszych dzieł Stanisława Lema. Jednak pomysł, aby przenieść na scenę teatralną cykl opowiadań o kosmicznych przygodach Ijona Tichego, wydaje się karkołomny. O tym niezwykłym spektaklu rozmawia Katarzyna Cygler.

  • Spektakl "Dzienniki gwiazdowe" miał premierę w maju 2017 roku. Reżyserem jest Adolf Weltschek, natomiast autorką adaptacji, tekstów piosenek, inscenizacji i scenografii Małgorzata Zwolińska
  • Spektakl "Dzienniki gwiazdowe" został uznany przez prowadzących oficjalną stronę internetową Stanisława Lema (lem.pl) za jedną z najlepszych adaptacji na świecie

Dowcipny filozof, przewrotny wizjoner

– Lem to filozof, wielki wizjoner, ale także niezwykle dowcipny i przewrotny pisarz bawiący się tematyką i bohaterami, którzy się w jego utworach pojawiają – zachęca reżyser spektaklu, a zarazem dyrektor krakowskiego Teatru Groteska, Adolf Weltschek. – Proszę się więc nie bać Lema, bo to jest niezwykle przystępny pisarz – zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Kiedy powstawały "Dzienniki...", mocno ponad pół wieku temu, pewne rzeczy mogły się wydawać niejasne i dziwaczne. Tymczasem wszystkie tematy, które sygnalizował, na naszych oczach się realizują, konkretyzują, przyoblekają w ciało – tłumaczy.

– W spektaklu znalazły się fragmenty z różnych opowiadań. Jesteśmy zadowoleni z formy tego przedstawienia, ponieważ udało się niełatwą materię literacką skompaktować w sposób niezwykle przejrzysty i wyrazisty, jeśli chodzi o tematy i nastroje – dodaje.

Bez kosmicznej batalistyki

– Uwewnętrzniliśmy wszystkie podróże Ijona Tichego, czyli nie szliśmy na malowniczą kosmiczną batalistykę, tylko staraliśmy się wokół bohatera zgromadzić postacie i wydarzenia. Mimo to scenograficznie i kostiumowo jest to widowisko niezwykle rozbudowane i niezwykle atrakcyjne: światy się zmieniają, zmienia się przestrzeń i zmienia się nastrój tego, co dzieje się na scenie – opisuje spektakl jego reżyser.

"Dzienniki gwiazdowe" S. Lem Teatr Groteska Scena dla Dorosłych/YouTube Teatr Groteska


Posłuchaj

11:24
"Dzienniki gwiazdowe" S. Lema na scenie krakowskiego Teatru Groteska
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Adolf Weltschek (reżyser spektakl "Dzienniki gwiazdowe", dyrektor Teatru Groteska)
Data emisji: 20.01.2022
Godziny emisji: 10.29, 10.38

pr

Polecane