Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce
"Przepotwarzanie". Muzeum KarykaturyFoto: mat.pras/Muzeum Karykatury

Twarz często pokazuje to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Bystrzy obserwatorzy potrafią jednak wyczytać z naszych fizjonomii wiele informacji. Ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny, niekiedy interpretują nasze twarze, podkreślając najsłabsze punkty, naturę bądź charakter. Jakie są sposoby prezentowania twarzy i rysujących się na nich emocji? 

Jedni robią to w sposób złośliwy, mocno przesadzając na naszą niekorzyść. Inni z przymrużeniem oka wyolbrzymiają nasze przywary. To o nich traktuje wystawa zatytułowana "Przepotwarzanie", którą można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. 

Większość społeczeństw nie akceptuje ukazywania ekstremalnych emocji. Kogo najłatwiej pokazać w krzywym zwierciadle? – Działanie mięśni twarzy ma znaczenie dla artystów i tego, w jaki sposób próbują to uchwycić. Najlepiej karykaturuje się osoby znane. W dobie mass mediów są to postaci popularne, pochodzące ze świata popkultury i polityki – powiedziała w Trójce Karolina Prymlewicz, historyk sztuki, kurator wystawy.

Ukazać twarz

– Nie jest to sztuka łatwa. Specjalistą od syntezy i znajdowania "znaku na człowieka", był karykaturzysta Andrzej Stopka. Preferował pracę z żywym modelem. Obserwując go, wykonywał serię szkiców, następnie przez długi czas preparował ostateczny wizerunek. Nazywał go właśnie "znakiem na człowieka", nie "karykaturą". Nie lubił tej nazwy. Chodziło mu o uchwycenie osobowości danego człowieka. To był dla niego prawdziwy, dogłębny portret człowieka – podkreśliła. 

Oddać prawdę

– Jestem świeżo po lekturze "Stworzyć komiks" Scotta McClouda. Autor bardzo krytycznie przygląda się procesowi powstawania zarówno karykatur, jak i twarzy. Znajomość mięśni, które poruszają twarzą, uważa się za ważną dla twórców – dodał Szymon Holcman, znawca komiksu.

– Komiks przez łączenie rozmaitych dziedzin ludzkiej kultury i sztuki, sięga zarówno do literatry, jak i sztuk wizualnych, w tym malarstwa. Wiele wskazówek i porad odnajdują w nim zarówno rysownicy, jak i malarze oraz karykaturzyści. Na festiwalach komiksowych popularne są tak zwane bitwy komiksowe – to starcia rysowników, którzy w ciągu minuty mają narysować coś nawiązującego do rzuconego hasła. W tak krótkim czasie nie można wykazać się wiernym odtworzeniem rzeczywistości. Istnieje potrzeba zastosowania skrótu i spreparowania esencji, która od razu będzie dla wszystkich czytelna. W moim odczuciu to największe wyzwanie sztuki. Umieć oddać zwierciadło to cenna rzecz. Jednak uchwycić prawdę w gestach i liniach – to prawdziwy kunszt – podsumował.  


Posłuchaj

47:45
Ukazywanie emocji w sztuce (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:


Jak piszą na stronie organizatorzy wystawy "Przepotwarzanie", "to podstępny proces, gra bez reguł, w której uczestniczymy wszyscy w podwójnej roli – przepotwarzanych i przepotwarzających. Patrząc na twarze, świadomie lub nie, interpretujemy je, a tym samym deformujemy". Wystawa dostępna jest do 3 kwietnia 2022 roku. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Karolina Prymlewicz (historyk sztuki, kurator wystawy "Przepotwarzenie"), Szymon Holcman (znawca komiksu)
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 21.10

zch


Polecane