Muzyka w świetle Wilczego Księżyca

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyka w świetle Wilczego Księżyca
Janis Joplin w tym roku skończyłaby 79 latFoto: Forum / Magnum Photos / Elliott Landy

Legendarna Janis Joplin, folkowa Malwina Paszek i hipnotyzująca Akua Naru – to ich kobiece głosy zapewniły dawkę pozytywnej energii w audycji oświetlonej pierwszą w tym roku pełnią księżyca.

"Dobra muzyka wspierana światłem Wilczego Księżyca" – taką definicję tego wydania "NocHarmonii" podała na starcie Julia Sawicka-Kotomska. Audycję rozpoczął i zakończył wysokogatunkowy jazz w wykonaniu tria Macieja Gołyźniaka, a jej główną bohaterką była Janis Joplin, ikona muzyki hipisowskiej, która, gdyby żyła, 19 stycznia skończyłaby 79 lat.

Jednym z punktów kulminacyjnych krótkiej kariery Janis był występ w Woodstock w 1969 roku. W "NocHarmonii", oprócz utworów zmarłej przedwcześnie wokalistki, usłyszeliśmy też muzykę dwóch innych gwiazd tamtego słynnego festiwalu: Joe Cockera i Jimiego Hendrixa. Pierwszy z nich zaśpiewał ponadczasowy przebój "You Are So Beautiful", duch drugiego unosił się natomiast nad połączonymi w jedną całość utworami "Crosstown Traffic" i "Little Miss Lover", w mistrzowskiej interpretacji orkiestry Gila Evansa.

Malwina Paszek to mieszkająca w Poznaniu wokalistka i multiinstrumentalistka, specjalizująca się w grze na lirze korbowej. Od wielu lat tworzy intrygującą muzykę opartą na polskim folklorze, a w grudniu 2021 roku wydała album zatytułowany "Dziewuchy", będący "bardzo jasnym dowodem jej artystycznej dojrzałości i wielkiej wrażliwości", jak to określiła Julia Sawicka-Kotomska. W tajemniczy nastrój księżycowej "NocHarmonii" idealnie wpasował się też hipnotyzujący utwór Akua Naru, amerykańskiej artystki mieszającej w swej twórczości elementy hip-hopu, soulu i jazzu.


Posłuchaj

53:55
Muzyka w świetle Wilczego Księżyca (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. MACIEJ GOŁYŹNIAK TRIO – "The Restless Rains"
 2. JANIS JOPLIN – "Kozmic Blues"
 3. JANIS JOPLIN – "Work Me, Lord"
 4. JOE COCKER – "You Are So Beautiful"
 5. GIL EVANS ORCHESTRA – "Crosstown Traffic / Little Miss Lover"
 6. MALWINA PASZEK – "Zielóna łączka muodry kwiat"
 7. MALWINA PASZEK – "Dobranoc kuochanko"
 8. NATALIA PRZYBYSZ – "Zew"
 9. AKUA NARU – "Poetry, How Does It Feel"
 10. MACIEJ GOŁYŹNIAK TRIO – "The Orchid"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 22.06

kc

 

Polecane