Pobiły rekord Guinnessa! Największa serweta świata z Koniakowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pobiły rekord Guinnessa! Największa serweta świata z Koniakowa
Jedna z twórczyń serwety Zuzanna Ptak i pomysłodawczyni akcji Lucyna Ligocka-Kohut podczas prezentacji koronki w IstebnejFoto: Zbigniew Meissner/PAP

Potrzebowały aż 61 km nici i 4 miesięcy pracy w dzień i w nocy. Rekordowa serweta koniakowskich koronczarek ma średnicę 532 cm i waży ponad 5,5 kg. Teraz można oglądać ją w Istebnej.

– Na wykonanie koronki koronczarki zużyły 111 kłębków, czyli łącznie 61 km nici. Waga serwety przed przyszyciem do materiału i krochmaleniem wynosiła 5,5 kg. Po obwodzie serweta ma 21 m. Składa się na nią 3338 pojedynczych, tradycyjnych motywów, nie wliczając orła, godła Polski – opowiadała prowadząca uroczystość. – Jak podkreślają artystki, to symbol patriotyzmu i polskości, z którą związana jest koronka koniakowska. Orzeł sprawia, że gdziekolwiek będzie prezentowana, zawsze będzie kojarzyć się z naszym krajem i miejscem, w którym powstała – dodała.  

– Aby pobić rekord, potrzeba było 20 mkw. W tym przypadku mamy spory zapas. Serweta ma powierzchnię 21,6 mkw. – zaznaczyła sędzia z Biura Rekordów Guinnessa. 

Losy koronki

– Koronka zostanie wyeksponowana w sali bankietowej jednego z tutejszych hoteli. Będzie przywieszona do karniszy i zawiśnie na ścianie z oknami na Ochodzitą. Wszystko to sprawi, że będzie świetnie się prezentować – mówiła jedna z koronczarek. 

Nad przebiegiem prac, prowadzonych przecz cztery miesiące, czuwała pani Zuzanna Ptak. – To moje córki i wnuczka. Wspólnie pracowałyśmy nad tą koronką. Udało nam się uzyskać taki wymiar, jaki chciałyśmy. Trudno to jednak dokładnie zmierzyć – stwierdziła. 

– To duży obszar przyszyty na płótno. Trzeba pamiętać, że materiał również pracuje. Dokładne wymiary musi podać specjalista. Warto dodać, że serweta będzie wisieć, a to też wpłynie na jej kształt – powiedziała jedna z córek. 

Posłuchaj

4:57
Rekord Guinnessa: Koronczarki z Koniakowa wyhaftowały największą serwetę (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kierunek Dubaj 

Największa koniakowska serweta pojedzie na Expo 2022 do Dubaju. – Ta koronka staje się swoistym symbolem góralskiego serca i tego, co popularne na Śląsku. Chcemy pokazywać to, co najlepsze. Koronka będzie ambasadorem naszego województwa na targach Expo – powiedział Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego. 

Oficjalnie zatwierdzenie wymiarów serwety oraz pobitego w ten sposób rekordu zostało przyjęte do Księgi Rekordów Guinnessa w niedzielę 16 stycznia. 

 

Warto dodać, że koronczarki nie "haftują" swoich serwet. Czynność ta określana jest słowem "heklowanie". Nazwa pochodzi od niemieckiego "häkeln", co gwarze cieszyńskiej i poznańskiej oznacza nie mniej jak szydełkowanie. Samo szydełko natomiast nazywane jest natomiast "hekiełką".

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Kałuża 
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 7.20

zch

Polecane