Włodzimierz Czarzasty: bez współpracy nie ma możliwości pokonania PiS

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Opozycja składa się w tej chwili z czterech bloków, każdy ma swoich przywódców. Kłócenie się i spieranie, kto jest najważniejszy, nie ma sensu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Donald Tusk ocenił w jednym z wywiadów, że Lewica sama stawia znak zapytania w sprawie swojej pozycji w obozie opozycyjnym. – Na ile partia pana Czarzastego chce współpracować z PiS, a na ile chce zmienić tę władzę  tej jasności nikt z nas nie ma dzisiaj – mówił przewodniczący PO. Podkreślił również, że będzie apelował "żeby nie głosować na żadną z partii, które zwiększają ryzyko kontynuacji rządów Kaczyńskiego i PiS".

–  Nie wiem, skąd ta niechęć. Ja generalnie opowiadam się za tym, żeby opozycja ze sobą współpracowała – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Włodzimierz Czarzasty. Zaznaczył też, że nie ma żadnych relacji z Donaldem Tuskiem, ponieważ nie miał okazji go poznać.

– Myślę, że jak nawet czasami są powiedziane dwa lub trzy słowa za dużo, to trzeba po prostu zapomnieć, iść do przodu i się tym za bardzo nie przejmować – dodał. 

Brak alternatywy

Gość Trójki wskazał, że jest spokojny o przyszłość zjednoczonej opozycji, niezależnie od tego, ile bloków się w jej ramach uformuje.

– Nie ma innej alternatywy co do tego, żeby ze sobą w przyszłym rządzie współpracowała – zacznę od największych: Platforma, partia pana Szymona Hołowni, Lewica i PSL. Nie ma innej możliwości – podkreślił.

Zbieg okoliczności

Pytany o zaproszenie do rozmów wystosowane przez Szymona Hołownię, Włodzimierz Czarzasty potwierdził, że zarówno on, jak i Robert Biedroń będą w nich uczestniczyć. – Uważamy, że rozmowa daje efekt – wyjaśnił. 

– Były takie spotkania między Platformą, Lewicą i PSL na początku kadencji. Po tym jak pan Donald Tusk wrócił, one zostały zawieszone. Myślę, że to jest przypadek – powiedział gość Trójki, kwitując, że "jak było, tak było".

Zdolność do kompromisu

Włodzimierz Czarzasty ocenił również, że teraz Koalicja Obywatelska, po przemyśleniu sprawy, uznała, że jest zainteresowana wzięciem udziału w spotkaniu. 

Posłuchaj

12:27
Włodzimierz Czarzasty o zjednoczeniu opozycji w walce z PiS (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Włodzimierz Czarzasty (wicemarszałek Sejmu, poseł Lewicy)
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Polecane