Czy możliwy jest kolejny lockdown? Zapowiedź rzecznika rządu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy możliwy jest kolejny lockdown? Zapowiedź rzecznika rządu
Rzecznik rządu Piotr Müller: nie wykluczam ostrzejszych obostrzeńFoto: Program 3 Polskiego Radia

- Na ten moment nie jestem w stanie wykluczyć żadnej formuły dalszych zaostrzeń (ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną - przyp. red.) - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Minionej doby Ministerstwo Zdrowia odnotowało 30 tys. 586 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 375 osób. Wyliczenia resortu na najbliższe tygodnie są jednak jeszcze bardziej alarmujące.

- Nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale ta fala będzie się dynamicznie rozwijała - przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Będą dalsze obostrzenia? Stanowisko rzecznika rządu

Czy w związku z tym możemy się spodziewać zaostrzenia restrykcji epidemicznych? Piotr Müller podkreślił, że "jeżeli chodzi o lockdown, to nie w sposób tak rozumiany, jak widzieliśmy to w najgorszych czasach".

- Teraz mamy system szczepień, system testów, w związku z tym sytuacja wygląda nieco inaczej, ale na ten moment nie jestem w stanie wykluczyć żadnej formuły dalszych zaostrzeń, jeśli sytuacja bardzo się pogorszy - powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił, że "najbardziej pesymistyczne warianty" dotyczące kolejnej fali koronawirusa mówią o "nawet 100 tys. zachorowań dziennie". Jak dodał, "eksperci też wskazują, że dzięki zaszczepieniu oraz, być może, trochę mniejszej ofensywności" wariantu omikron koronawirusa liczba hospitalizacji nie będzie proporcjonalna w takim stopniu do liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce.

"Ustawa Hoca" a osoby z negatywnym wynikiem testu

Piotr Müller odpowiedział też na pytanie, czy należy się spodziewać zerowego limitu w restauracjach, czyli zezwolenia na wstęp do tego typu obiektów tylko dla osób zaszczepionych. - Pamiętajmy, że ustawa, która w tej chwili jest w Sejmie i którą poparła wczoraj Rada Ministrów, mówi o tym, że można też alternatywnie stosować testy - tłumaczył gość Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

9:58
Rzecznik rządu Piotr Müller o sytuacji pandemicznej i politycznej w Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 18.10

ms

Polecane