Krucjaty, procesy czarownic, kolonializm. Kogo obarcza się winą za kryzys cywilizacji zachodniej?
2022-01-19, 15:01 | aktualizacja 2022-01-19, 16:01
– Czy konserwowanie nierówności klasowych, społecznych, płciowych wstrzymuje rozwój nauki i społeczeństw? Jak ma się do tego tradycjonalizm? Kto jest odpowiedzialny za nieszczęścia, które dotknęły cywilizacje Zachodu: krucjaty, procesy czarownic, kolonializm? – pytała w "Klubie Trójki" Michalina Szymborska.
– W dużym stopniu udało się już zainfekować poczucie winy współczesnego katolika. Wynika to z niewiedzy. W którymś momencie kultura europejska uzyskała przewagę technologiczną i militarną nad innymi częściami świata. Wykorzystano ją, co nie jest związane w sposób bezpośredni z chrześcijaństwem czy katolicyzmem. To w obrębie tej religii w XVI wieku uznało się tak zwanych "dzikich", czyli ludy nieeuropejskie. Zaczęto traktować je jak istoty ludzkie. Często mylimy działania polityczne krajów europejskich, kolonialnych, z działaniami kościoła katolickiego i chrześcijaństwa w ogóle. To bardzo krzywdzące dla naszej wiedzy. Przedstawiane poplątanie z pomieszaniem, łatwo może zostać wykorzystane do krzewienia niewiedzy i szerzenia prostackiej propagandy wymierzonej w chrześcijaństwo. Należy wspomnieć, że to dominikanie jako pierwsi upierali się przy tym, że ludy Ameryki Południowej i Środkowej są równoprawnymi członkami Kościoła i nie należy traktować ich jak zwierząt, co często czyniono – mówił w Trójce profesor Bartosz Jastrzębski, pisarz, filozof, kulturoznawca.
"Nie wolno nawracać ogniem"
– Jako Polacy powinniśmy pamiętać, że to my dokonaliśmy największej rewolucji. Miało to miejsce na początku XV wieku. Mam tutaj na myśli wybitnego profesora, księdza Pawła Włodkowica i konflikt z Krzyżakami. To, co stało się przedmiotem wielkiej dyskusji w świecie chrześcijańskim, w pewnym sensie było intelektualnie przemyślane na soborze w roku 1410. Polska delegacja przekonywała wtedy uczone głowy, że poganie również mają prawo do ziemi, są osobami ludzkimi i nie wolno nawracać ogniem i mieczem oraz stosować przemocy w religii – zaznaczył ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, filozof, etyk.
– Od wielu lat twierdzę, że jako Polacy jesteś autorami dwóch wielkich rewolucji intelektualnych, które przekazaliśmy światu. Pierwsza z nich to Mikołaj Kopernik i nowy obraz świata, który narodził się wraz z jego badaniami. Druga to wspomniana próba przekonania świata, że nie wolno w religii stosować przemocy i wiarą usprawiedliwiać form zła – dodał.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Kim są aniołowie w religii chrześcijańskiej?
- Wiara niezłomna. Co pozostawił po sobie kardynał Stefan Wyszyński?
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: prof. Bartosz Jastrzębski (pisarz, filozof, kulturoznawca), ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, etyk)
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 21.10