Historia Polski w filmie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Polski w filmie
Wojciech Niemczyk w filmie "Wyklęty"Foto: materiały prasowe

Cyceron mawiał, że historia magistra vitae est, czyli że historia jest nauczycielką życia. I od czasów starożytnego Rzymu niewiele się w tej materii zmieniło: wciąż inspiruje muzy, także dziesiątą, czyli film. I właśnie o kinematografii historycznej Tomasz Zapert rozmawiał ze swoimi gośćmi.

W Polsce nie można pominąć historii

– Kiedy pisałam "Stulecie winnych" wyszłam od powieści epickiej: dużej, z rozmachem opowiadającej o wielopokoleniowej rodzinie. Jednak jeśli chodzi o nasz kraj, nie sposób napisać taką powieść pomijając historię: Polska tak jest związana ze swoją historią, że jeśli się sięga do powieści usytuowanej w XX wieku, nie można tej powieści pominąć. Stąd moja decyzja, aby uczynić ją integralną mojej powieści – mówi pisarka Ałbena Grabowska, autorka m.in. bestsellerowego „Stulecia winnych”.

Głównym miejscem akcji powieści rozgrywającej się na przestrzeni 100 lat jest Brwinów oraz jego bliższe i dalsze okolice. – Kiedy podjęłam decyzję o tym, żeby napisać taką powieść, miejsce z którym jestem związana – mój ukochany dziadek kupił ziemię na której stoi mój dom – wydawał się oczywisty. Nb. dziadek uwielbiał Iwaszkiewicza, zaprowadził mnie na jego grób i opowiadał o Brwinowie – tłumaczy. – To jest także kwestia wiarygodności: w Brwinowie mogę pójść wszędzie, mam też wszechstronną pomoc ze strony Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa dosłownie na każdym kroku – dodaje.

Wiele losów skupionych w jednej postaci

– Chciałem pokazać cały przekrój postaw, wątpliwości i dylematów, z jakimi się to środowisko ludzi, dziś nazywanych "żołnierzami wyklętymi", zderzyło. Dlatego w głównym bohaterze, "Lolu", skupiłem jak w soczewce, losy kilku. Jednak głównym był Józef Franczak czyli "Lalek". Poprzez jego historię chciałem pokazać szerszy kontekst tego wszystkiego, z czym się ci ludzie zderzyli w rzeczywistości powojennej – mówi o swoim filmie "Wyklęty" reżyser Konrad Łęcki. – Instynkt mi podpowiadał, że ten film będzie jednym z nielicznych, które powstaną na ten temat. I się nie pomyliłem: nie powstał żaden następny, mimo że były zapowiadane – dodaje.

Wyklęty (2017) Zwiastun filmu/YouTube Zwiastuny Filmów


Jest potencjał, potrzeba pieniędzy

– Powiedzmy szczerze: film historyczny trzeba nakręcić po amerykańsku, trzeba sypnąć gotówką, nie obejdzie się bez tego. "Wołyń" odniósł sukces, co wskazuje, że popyt na kino historyczne jest – wskazuje historyk i publicysta Jakub Ostromęcki, autor książki „Skręcona historia”.


Posłuchaj

46:45
Polskie kino historyczne po roku 1989 (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Ałbena Grabowska (lekarka, pisarka, autorka m.in. „Stulecia winnych”), Konrad Łęcki (reżyser m.in. filmu „Wyklęty”, serialu „Łuna”), Jakub Ostromęcki (historyk, publicysta, autor książki „Skręcona historia”).
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 21.11

pr

Polecane