Czy można nauczyć się rozsądnie wydawać pieniądze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy można nauczyć się rozsądnie wydawać pieniądze?
Rozsądnego gospodarowania pieniędzmi można się nauczyćFoto: Shutterstock

Ceny rosną, domowe budżety trzeszczą w szwach, coraz częściej mówi się o konieczności zaciskania pasa. Ale co to oznacza z punktu widzenia zwykłego człowieka i jego codziennych wydatków? Trzeba zrezygnować ze wszystkiego niepotrzebnego czy może przemodelować swoje myślenie na temat pieniędzy? Jak mądrze korzystać z tego, co zarabiamy?

  • Problemy emocjonalne związane z pieniędzmi mogą pojawiać się również u ludzi, których sytuacja finansowa jest bardzo dobra
  • Wg najnowszych badań Polacy coraz ostrożniej wydają pieniądze: tylko 1/3 planuje w tym roku poważniejsze wydatki: w 2020 roku taką inwestycję planowało dwa razy więcej osób
  • W Polsce marnujemy aż 5 mln ton żywności rocznie, z czego połowę w gospodarstwach domowych. Racjonalne planowanie zakupów jedzeniowych może więc przynieść poważne oszczędności

Po co nam coaching finansowy?

– Z jednej strony chodzi o to, aby mieć zdrowsze podejście do pieniędzy i sfery finansowej. Z drugiej – przyjrzenie się, jak człowiek gospodaruje pieniędzmi: w jakich obszarach radzi sobie lepiej, a w jakich gorzej. Czy to jest kwestia braku kompetencji, czy ma to podłoże psychologiczne: przekonania, nawyki, to, co wynieśliśmy z domu – tłumaczy coach finansowy Anna Daria Nowicka. – Ale jest to także pomoc w poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem emocjonalnym, którego źródłem są pieniądze. Niekoniecznie zresztą chodzi o ich brak: kryzysy mogą się pojawiać nawet u ludzi, którzy, obiektywnie rzecz biorąc, mają bardzo dobrą sytuację finansową. W tym wypadku chodzi o ludzi, którzy psychicznie nie mają do tego odpowiedniego podejścia i zamiast myśleć o tym, co fajnego mogą zrobić z pieniędzmi i jak sensownie je wydać, żyją w ciągłym strachu i ciągłej chęci bogacenia się – dodaje.

Co mówi psychologiczny profil tożsamości finansowej?

– Aby pracować nad takim kryzysem, trzeba przede wszystkim poznać psychologiczny profil tożsamości finansowej danej osoby, wiedzieć, do której z grup należy. Są wśród tych grup m.in. zamartwiacze, hedoniści, ciułacze. Jeżeli ktoś jest hedonistą, może mieć problemy z oszczędzaniem, natomiast osoba skrajnie nastawiona na oszczędzanie może zaniedbywać potrzeby swoje i najbliższych, bo ciągle chce pieniądze odkładać – wyjaśnia Trójkowy gość. – Oprócz testu określającego tożsamość finansową ogromne znaczenie mają przekonania tej osoby o pieniądzach i gospodarowaniu nimi. Czy np. w jej rodzinie były kłótnie o podłożu finansowym, czy były jakieś destrukcyjne działania – wskazuje.

Przeczytaj także


Na co marnujemy, a na co warto wydawać pieniądze?

– Bardzo wielu Polaków źle wydaje pieniądze na żywność: kupuje jej za dużo bądź nią w zły sposób gospodaruje, a następnie ląduje ona w koszu. Według badań w Polsce marnujemy aż 5 mln ton żywności rocznie, z czego połowę w gospodarstwach domowych – wylicza Anna Daria Nowicka. – To, co możemy zrobić bez wyrzeczeń, to nauczenie się mądrzejszego robienia zakupów, zwłaszcza zakupów żywnościowych, które mają ograniczony czas przydatności – tłumaczy.

A na czym nie warto oszczędzać? – Przede wszystkim na własnym zdrowiu: zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie warto pogarszać jedzenia: lepiej nauczyć się w taki sposób przygotowywać potrawy, aby mieć dobrej jakości jedzenie, a nie kupować rzeczy tanie, ale o złym składzie – radzi specjalistka. – Warto też rozciągać czas pomiędzy chęcią kupienia czegoś a momentem zakupów. Oczywiście nie dotyczy to podstawowych produktów, ale kupno nowych butów można odłożyć o kilka dni, aby zastanowić się, czy rzeczywiście ich potrzebuję, czy to nie jest chwilowa zachcianka – tłumaczy.


Posłuchaj

10:36
Kim jest coach finansowy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Anna Daria Nowicka (coach finansowy)
Data emisji: 19.01.2022
Godzina emisji: 7.13

pr

Polecane