"Wydaje się, że teraz jesteśmy bliżej osiągnięcia kompromisu". Ekspert o rozmowach ws. Turowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Sytuacja jest inna niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wydaje się, że teraz jesteśmy bliżej osiągnięcia kompromisu niż wcześniej, dlatego że po zmianie władzy w Czechach koalicja wyraża chęć porozumienia z Polską - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia analityk ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.

We wtorek w Warszawie zostały wznowione rozmowy na linii Polska - Czechy w sprawie wypracowania porozumienia dotyczącego kopalni w Turowie. Jest to pierwsze bilateralne spotkanie dotyczące tej kwestii od ponad dwóch miesięcy. Negocjacje rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku.

Analityk ds. energetyki Mariusz Marszałkowski skomentował szanse na porozumienie między stronami. Jego zdaniem, obecnie "sytuacja jest inna niż jeszcze kilka miesięcy temu". - Wtorkowe spotkanie jest pierwszym od kilku miesięcy. Wydaje się, że teraz jesteśmy bliżej osiągnięcia kompromisu niż wcześniej, dlatego że po zmianie władzy w Czechach koalicja wyraża chęć porozumienia z Polską - powiedział.

Wskazał również, że debata odbywa się "w dosyć dobrej atmosferze". Podkreślił ponadto, że "spór ten jest niekorzystny zarówno dla Polski, jak i dla Czech i że obie strony chcą go zakończyć".

Ekspert odniósł się także do kwestii kary finansowej nałożonej na Polskę przez organy unijne. - Rzeczywiście kara jest ciągle naliczana i ta kwota cały czas rośnie. Jeżeli Czesi wycofają swoją skargę, to wtedy naliczanie kar i wyłączenie wydobycia węgla stanie się bezpodstawne - tłumaczył.

Sytuacja na wschodzie Europy

Gość audycji skomentował również aktualną sytuację na wschodzie Europy i możliwość agresji Rosji na Ukrainę. Przypomniał, że w poniedziałek Brytyjczycy ogłosili decyzję, iż wesprą Ukrainę bronią śmiercionośną - granatnikami przeciwpancernymi. Jak wskazał, do tej pory w podobnych pakietach pomocowych nie było broni.

Posłuchaj

10:17
Mariusz Marszałkowski o rozmowach Polski z Czechami ws. kopalni w Turowie ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu. 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia

Prowadzi: Bartłomiej Graczak 

Gość: Mariusz Marszałkowski (analityk ds. energetyki, biznesalert.pl)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 18.10

ng

Polecane