Prezes Polskiej Fundacji Narodowej: wspieramy młode talenty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej: wspieramy młode talenty
Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras mówił w Trójce o aktywnościach PFNFoto: PAP/Rafał Guz

– Polska Fundacja Narodowa jako przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego zajmuje się promocją polskiej kultury, dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki. Nasze zadania realizujemy też poprzez największy program stypendialny dla młodych sportowców PFN Team100 – mówi w "Trójce przed południem" Michał Góras, wiceprezes PFN.

W poniedziałek 17 stycznia Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej, i Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, wręczyli nagrodę laureatce Akademii Radiowej Polskiego Radia. Została nią Aleksandra Dobieszewska wyróżniona za reportaż "W życiu nie ma puenty" – okazał się on najlepszy w pierwszej edycji kursu na reportażystę.

Reportaż opowiada historię dwóch bezdomnych, którzy wraz z księdzem wybrali się na wyprawę na kosiarkach do Francji, przejeżdżając ponad 2 tys. kilometrów.

Mieć pasję

Kurs zorganizowała Akademia Radiowa Polskiego Radia, która kształci przyszłych reporterów, wydawców i realizatorów radiowych. Mecenasem była Polska Fundacja Narodowa. Aleksandra Dobieszewska w nagrodę odbędzie staż w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

– Jesteśmy zadowoleni, że osoba, która otrzymała nagrodę, zajmowała się problemem społecznym, wchodząc w dobrą szkołę polskiego reportażu. Dzięki dobrej współpracy z profesjonalistami z Polskiego Radia będzie mogła rozwijać swój warsztat artystyczny. Zwyciężczyni dobrze rokuje, myślę, że dołączy do zespołu radiowego. Ważne jest, żeby młodzi ludzie mieli pasję, również do zajrzenia w głąb problemów, gdzie na pierwszym miejscu jest człowiek – mówi Michał Góras. 

Największy program stypendialny

Gość Trójki opowiada również o innych wydarzeniach wspieranych przez PFN. – Mamy ogromny zaszczyt i przyjemność bycia partnerem Dnia Polskiego Pekin 2022. Koncert towarzyszący temu wydarzeniu, ze względów pandemicznych, odbędzie się w Polsce, w Centrum Olimpijskim. My, jako Polska Fundacja Narodowa, jako przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, zajmujemy się promocją polskiej kultury, dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki. Realizując nasze zadanie, m.in. największy program stypendialny dla młodych sportowców PFN Team100, nie wahaliśmy się, aby wesprzeć wspomniany cykliczny koncert z okazji Dnia Polskiego, ponieważ sam pomysł wydarzenia koresponduje z naszymi celami statutowymi. Wpisuje się w budowę platformy wymiany doświadczeń, przede wszystkim edukowania społecznego i mobilizacji opinii publicznej poprzez kreowanie dialogu międzykulturowego – dodaje rozmówca Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

6:37
Michał Góras o działaniach Polskiej Fundacji Narodowej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W oczekiwaniu na kolejne medale 

Program PFN Team100 powstał w 2018 roku. Skorzystało z niego 430 młodych polskich sportowców, olimpijczyków i paraolimpijczyków. Nasi beneficjenci zdobyli 574 medale w zawodach o randze mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Wraz z nastaniem roku 2020 program ten, już jako Team100, został przyjęty, jeśli chodzi o nadzór, przez Ministerstwo Sportu, natomiast operatorem nadal jest Instytut Sportu. Jesteśmy dumni, że na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w 29 dyscyplinach olimpijskich i 14 dyscyplinach paraolimpijskich wystartowali nasi stypendyści i zdobyli 9 spośród 14 medali olimpijskich oraz 7 spośród 25 paraolimpijskich. Zachęcamy wszystkich młodych sportowców, tych uprawiających sporty zimowe, jak i letnie, będących zawodnikami kadr narodowych i polskich związków sportowych, żeby korzystać z tego największego programu stypendialnego w Polsce. Jest on bardzo uniwersalny, pozwala sportowcom przeznaczać środki na te zadania, które mają odciążyć ich od myślenia o sprawach podstawowych, czyli kwestii treningów, ale także łączenia kariery sportowej z nauką czy podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Cieszymy się, że nasz wkład, inwestowanie w młodych polskich sportowców, skończyło się bardzo pozytywną weryfikacją na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Teraz czekamy na zimowe igrzyska w Pekinie i trzymamy kciuki za naszych sportowców – podsumowuje Michał Góras. 

#PFNteam100 - Beneficjenci przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie / Polska Fundacja Narodowa

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Góras (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)
Data emisji: 18.01.2021
Godziny emisji: 10.30

mk

Polecane