Paweł Zalewski: wnioskujemy o komisję śledczą w Parlamencie Europejskim ws. Pegasusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Grupa, w której jesteśmy – Odnowić Europę – wnioskuje o to, aby powołać komisję śledczą, a ona będzie miała uprawnienia śledcze typowe dla parlamentu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Zalewski, poseł partii Polska 2050, o działaniach w Parlamencie Europejskim, mających na celu wyjaśnienia wątpliwości wobec wykorzystywania przez polskie służby programu Pegasus.

17 stycznia przesłuchania rozpoczęła senacka komisja nadzwyczajna, która ma wyjaśnić przypadki nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Wysłuchano specjalistów z działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Senacka komisja nie ma jednak uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Wniosek o powołanie komisji w Sejmie zapowiada Kukiz'15, PSL jest za rozszerzeniem prac komisji od roku 2005. W "Salonie politycznym Trójki" Paweł Zalewski poinformował, że podobna komisja może też powstać w Parlamencie Europejskim.

– Grupa, w której jesteśmy – Odnowić Europę – wnioskuje o to, aby powołać komisję śledczą, a ona będzie miała uprawnienia śledcze typowe dla parlamentu – powiedział Paweł Zalewski. 

Pytany, czy powołanie takiej komisji nie będzie "grillowaniem" Polski,  stwierdził, że UE nie jest ciałem zewnętrznym i mamy swoją reprezentację w PE. – To nie jest pranie brudów – zapewnił.

– To jest wyjaśnienie jednej z najważniejszych kwestii z puntu widzenia praw obywatelskich – podkreślił Paweł Zalewski.  Jak wyjaśnił, chodzi o to, czy obywatele mogą czuć się bezpieczni, a programy inwigilacyjne nie są wykorzystywane do osiągnięcia politycznej przewagi

Gość Trójki wskazał, że celem każdej komisji jest "przygotowanie raportu z wnioskami, dowodami, który następnie powinien służyć odpowiednim instytucjom wymiaru sprawiedliwości". 

Zapytany o wnioski powołania komisji sejmowej, ocenił, że ciało to powinno skupić się na ostatnich wydarzeniach, zgodnie z potrzebą chwili, a rozciąganie w czasie będzie prowadzić do relatywizacji.


Posłuchaj

12:42
Paweł Zalewski o wyjaśnieniu sprawy Pegasusa (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Zalewski (Polska 2050)
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Polecane