Nowe dowody rejestracyjne. "By utrudnić podrabianie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe dowody rejestracyjne. "By utrudnić podrabianie"
Czy nowe zabezpieczenia w dowodach rejestracyjnych ograniczą próby podrabiania tych dokumentów?Foto: Shutterstock.com/Siekierski.Photo

Zmieni się głównie warstwa wewnętrzna dokumentu – tak, by podrobienie dowodu rejestracyjnego było trudniejsze. Kierowcy są w tej sprawie podzieleni. Urzędnicy zastanawiają się, jaki będzie los dowodów, które zostały zamówione, a nie zostały odebrane. W całej Polsce takich dokumentów jest ponad 10 tysięcy.

W ubiegłym roku zmienił się wzór dowodów osobistych. Od początku maja wydziały komunikacji w całym kraju będą wydawać nowe dowody rejestracyjne  w tym przypadku wzór się nie zmieni, ale dokumenty będą lepiej zabezpieczone.

Nowe zabezpieczenia

 Utrudnione będzie ich podrabianie. Może nie dostrzeżemy tego gołym okiem, ale już przy użyciu zwykłej lampy UV sprawdzimy, czy dowód jest oryginalny  mówi Andrzej Borowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Lublinie.

 Będzie to papier zabezpieczony chemicznie, do tego nowy, specjalistyczny znak wodny, specjalne włókna czy mikrodruki podobne do tych, jakie mamy na banknotach oraz inne elementy  wylicza adwokat Krzysztof Klimkowski.

Istotny problem

 Niepokój budzi zapis rozporządzenia, zgodnie z którym dowody rejestracyjne wyprodukowane przed 1 maja będą mogły być wydane tylko do 11 lipca. Pytanie: co dalej? Czy właściciel pojazdu, który zamówił dowód i nie odebrał go przed 11 lipca, będzie musiał zamawiać go ponownie i ponownie za niego płacić? To istotny problem, ponieważ w lubelskim magistracie mamy ponad 4 tysiące nieodebranych dowodów  dodaje Andrzej Borowski.

 Nie będzie obowiązku wymiany dowodów na nowe. Będzie się to odbywało w trybie standardowym, więc podczas rejestracji nowego pojazdu, jego zmiany, lub wymiany uszkodzonego dowodu rejestracyjnego otrzymamy nowy druk  zaznacza adwokat.

Zmiany od 1 maja

Jak podkreśla Andrzej Borowski, przepisy wchodzą w życie dopiero 1 maja.  To konsekwencja ustawy o dokumentach publicznych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność. Jeśli ktoś odebrał dowód rejestracyjny, to zachowuje on ważność na okres, na jaki został wydany  uspokaja urzędnik.


Posłuchaj

3:07
Będą nowe zabezpieczenia w dowodach rejestracyjnych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dodajmy, że w tym roku zostanie też wprowadzona zmiana w pozwoleniach czasowych, czyli tzw. miękkich dowodach. Dokumenty nadal będą wydawane w przypadku aut nowych i używanych, ale tylko sprowadzanych z zagranicy. W przypadku zakupu auta używanego z rynku polskiego adnotacja dotycząca zmian znajdzie się w twardym dowodzie rejestracyjnym.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Filip Karman
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 17.18

Polecane