"Można było zająć się tym tematem w 2004 roku". Jakub Wiech o transformacji energetycznej w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Od dawna wiedzieliśmy, że należy transformować się w kierunku niskoemisyjności, docelowo zeroemisyjności. To jest coś, co można było ustalić już w 2004 roku, kiedy przystępowaliśmy do Unii Europejskiej. Widzieliśmy, jaka jest polityka Unii w tym zakresie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.


Polski Komitet Energii Elektrycznej poinformował, że obecnie cenę energii elektrycznej w aż 59 proc. stanowią koszty zakupu uprawnień w unijnym systemie EU ETS
. To centralny punkt Europejskiego Zielonego Ładu i strategii UE, której celem jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o jego kompleksową reformę.

Według raportu ekspertów Banku Pekao SA unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 to dla Polski koszt 2,4 bln zł do 2030 r. Średnio każdy Polak poniósłby jego koszt w wysokości 64 tys. zł, a ok. 657 mld zł wyniosłyby łączne nakłady inwestycyjne gospodarstw domowych na zwiększenie efektywności energetycznej.

Skok cen

W ocenie publicysty portalu Energetyka24.pl podwyżka cen energii była "spodziewana".  To wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, mniej więcej od połowy ubiegłego roku, kiedy zaczęła się sytuacja związana z cenami uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni 2021 roku skoczyły z poziomu ok. 30 euro za tonę do poziomu mniej więcej 80 euro za tonę. Wszyscy wiedzieli, że to odbije się na cenie energii elektrycznej w kolejnym roku, kiedy zostaną zatwierdzone nowe taryfy  tłumaczył gość audycji.   


Posłuchaj

9:17
Jakub Wiech o unijnej polityce klimatycznej ("Trójkowy komentarz dnia/Trójka")
+
Dodaj do playlisty
+


Gość Programu 3 Polskiego Radia stwierdził, że jest wiele przykładów regulacji klimatycznych, które są pozbawione sensu.

Rozdarta UE

 UE niestety jest rozdarta w kwestii polityki klimatycznej pomiędzy kilka mniejszych frakcji. Jednak dominujące są dwa obozy: jeden pod przewodnictwem Francji, a drugi pod przewodnictwem Niemiec  zaznaczył Jakub Wiech. 

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Jakub Wiech (dziennikarz portalu Energetyka24.pl)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 18.10

kmp/mk

Polecane