Nauka domowa: moda czy trend?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauka domowa: moda czy trend?
W przypadku edukacji domowej, cała odpowiedzialność spoczywa na rodzicuFoto: shutterstock/ sakkmesterke

Pandemia i nauczanie zdalne bardzo poważnie zmieniły nawyki szkolne uczniów. Coraz większą popularnością cieszy się domowe nauczanie: aż o 20 procent w stosunku do końca poprzedniego roku szkolnego wzrosła liczba dzieci, które na Dolnym Śląsku przeszły na edukację domową. Rodzice przyznają, że w części jest to spowodowane pandemią.

  • Domowe nauczanie obejmuje obecnie ok. 0,5 procent wszystkich uczących się dzieci w Polsce
  • W edukacji domowej cały ciężar nauczania spoczywa na rodzicu bądź korepetytorze
  • Dziecko może uczyć się gdzie, kiedy i ile chce, jednak raz do roku musi zdać egzamin potwierdzający znajomość podstawy programowej
  • Na edukację domową można przejść w każdej chwili i w każdej chwili można z niej zrezygnować

Kuratorium na razie obserwuje

– Jest to dopuszczalna forma nauki już od 30 lat. Na koniec minionego roku szkolnego mieliśmy blisko 1500 dzieci, które się w ten sposób kształciły. Dzisiaj takich uczniów jest 1845 – przyznaje dolnośląski kurator oświaty Janusz Wrzal. – Zobaczymy, czy to ma związek z pandemią i potrwa tylko przez ten krótki czas, czy tendencja rzeczywiście się umocni – stwierdza.

Normalsi, nie tylko radykałowie

– W każdym nowym zjawisku społecznym jest coś takiego jak krzywa adopcji i innowacji, która pokazuje, jak kolejne grupy wchodzą w to, co jeszcze niedawno było całkowicie nowe, a zatem niszowe. Przez długi czas tylko rodzice o naprawdę bardzo radykalnych poglądach i bardzo głęboko wchodzący w temat edukacyjny byli na tyle odważni, aby wejść w edukację domową – mówi socjolog edukacji Łukasz Srokowski. I nie ma wątpliwości, że ten trend jest widoczny i zdecydowanie się umocni. – W tej chwili spotykam coraz więcej "normalsów", czyli normalnych rodzin, które chcą, aby ich dzieci po prostu dobrze się uczyły, a którzy z różnych powodów nie wybierają szkół niepublicznych. Dlatego bym się nie zdziwił, gdyby w ciągu najbliższych kilku lat ten współczynnik wzrósł z 0,5 procent do 3-4 procent – dodaje.


Posłuchaj

4:17
Nauka domowa coraz popularniejsza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeczytaj także ***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 14.23

pr

Polecane