Mysłowice i okolice. "Polski Manchester" bohaterem "Naszej tonacji"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Mysłowice i okolice. "Polski Manchester" bohaterem "Naszej tonacji"
"Platynowy" zespół Myslovitz w 2000 rokuFoto: PAP / Piotr Hayder

Fanom muzyki Mysłowice kojarzą się przede wszystkim z Arturem Rojkiem i grupą Myslovitz. Ale w tym śląskim mieście, nazywanym czasem "polskim Manchesterem", działają też inni ciekawi artyści, o czym można było się przekonać, słuchając audycji Marka Wiernika.

Jeden z największych przebojów w dorobku formacji Myslovitz, czyli słynna "Peggy Brown", jest dziełem Marka "Dżałówy" Jałowieckiego, współzałożyciela zespołu General Stilwell, działającego w Mysłowicach na przełomie lat 80. i 90. Choć grupie nie udało się osiągnąć szerokiego rozgłosu, dla Artura Rojka była ona na tyle ważna, że w 2011 roku przyczynił się do jej reaktywacji, zapraszając na organizowany przez siebie w Katowicach Off Festival.

Z Mysłowicami mocno związana jest też supergrupa No!No!No! założona w 2008 roku przez dwóch muzyków Myslovitz, Przemysława Myszora i Wojciecha Powagę, do spółki z finalistą "Idola" Tomaszem Makowieckim. Wydali razem tylko jedną płytę, a ich największy przebój, zaprezentowany w "Naszej tonacji", nosi tytuł "Doskonały pomysł".

Najkrótszym stażem w tym towarzystwie może się pochwalić zespół LAB. Powstał on w 2020 roku z inicjatywy muzyków związanych wcześniej z formacjami Animators, Don’t You Bear, Niadara oraz Negatyw. Ta ostatnia grupa, dowodzona przez wokalistę Mietalla Walusia, to kolejny przedstawiciel mysłowickiej sceny muzycznej, o którym usłyszała cała Polska.

W audycji nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki grupy Myslovitz. Marek Wiernik sięgnął po tytułowy utwór z najbardziej znanego albumu "Miłość w czasach popkultury", należącego do ścisłej czołówki najlepiej sprzedających się polskich płyt 2000 roku.


Posłuchaj

46:58
Mysłowice i okolice (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Mietek Jurecki – "Nie wszyscy umierają"
 2. Czesław Niemen – "Przyjdź w taką noc"
 3. Les Bigos – "Chcieć cię mniej"
 4. Generał Stilwell – "We wtorek ruchomy cel"
 5. Myslovitz – "Miłość w czasach popkultury"
 6. No! No! No! – "Doskonały pomysł"
 7. LAB – "Pamela"
 8. HGW Company – "Julek"
 9. Pewien Rodzaj Opowieści – "Płuca"
 10. Dubska – "Bramy niebieskie"
 11. Haust – "Na zawsze teraz"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Marek Wiernik
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 12.07

kc

Polecane