Spór o kopalnię Turów. Jabłoński: powinien być rozwiązany dwustronnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wycofanie przez Czechy skargi z TSUE byłoby jedynym właściwym rozwiązaniem – powiedział w przededniu negocjacji ws. Turowa, w audycji Programu 3 Polskiego Radia, Paweł Jabłoński, wiceminister w resorcie dyplomacji.

We wtorek 18 stycznia do Warszawy przyjedzie delegacja z czeskiego rządu. W stolicy Polski mają się odbyć negocjacje ws. sporu o kopalnię Turów.

– Po zakończeniu jutrzejszej rundy rozmów podamy szczegóły, kto brał w nich udział. To pierwsze tego rodzaju spotkanie z nową minister środowiska Anną Hubaczkovą – poinformował w audycji Paweł Jabłoński. Przypomniał, że nowy rząd zaczął funkcjonować w ubiegłym tygodniu, bo dopiero wtedy odbyło się jego zaprzysiężenie.

Dwustronne rozwiązanie sporu

Wiceszef dyplomacji przypomniał, że polska strona dąży do rozwiązania sporu. – Zakładamy, że jeżeli uda nam się porozumieć przy stole negocjacyjnym w sposób dwustronny – tak jak ten spór od początku powinien być rozwiązany – to nie ma potrzeby angażowania jakichkolwiek podmiotów zewnętrznych, w tym Trybunału Sprawiedliwości – tłumaczył. – Wycofanie tej skargi z TSUE [przez Czechy - red.] byłoby jedynym właściwym rozwiązaniem – podkreślił.

Gość audycji zauważył, że zamknięcie kopalni zastosowane jako środek tymczasowy w sporze jest czymś bezprecedensowym w Unii Europejskiej. – To jest podjęte na bardzo wątłych podstawach prawnych – dodał Jabłoński.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

12:11
Paweł Jabłoński o negocjacjach ws. Turowa (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Jabłoński (MSZ)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Polecane