Nowi trenerzy siatkarskich reprezentacji Polski, afera Djokovicia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowi trenerzy siatkarskich reprezentacji Polski, afera Djokovicia
Biało-Czerwoni poznali kalendarz siatkarskiej Ligi Narodów w sezonie 2022Foto: print screen/worldcup.2019.fivb.com/volleyball.ioqt.2019.fivb.com

Po kilku miesiącach bezkrólewia, poszukiwań, negocjacji, spekulacji i niepewności wreszcie obie siatkarskie reprezentacje mają nowych trenerów. Nikola Grbić i Stefano Lavarini przecisnęli się przez naprawdę niewielkie oczka sita Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pierwszy poprowadzi drużynę męską, drugi - żeńską.

Stefano Lavarini zawodnikiem nie był, za to w roli trenera sprawdza się znakomicie. Prowadzi drużynę Igor Gorgonzola Novara, w portfolio ma medale w: Mistrzostwach Azji, Klubowych Mistrzostwach Ameryki Południowej (dwukrotnie), Klubowych Mistrzostwach Świata, Mistrzostwie Włoch oraz zwycięstwa w Pucharach Włoch i Brazylii. Z kolei Nikola Grbić był zawodnikiem, którego dorobek trudno nawet streścić: niewątpliwie do najważniejszych osiągnięć należą: złoto olimpijskie z Sidney, brąz z Atlanty, wicemistrzostwo świata i wszystkie medale Mistrzostw Europy. Obecnie jest trenerem włoskiego Sir Safety Perugia.

Wielu kibiców siatkarskich obawia się jednak podwójnych etatów obu trenerów: klubowych i reprezentacyjnych. – Powinniśmy być spokojni, ponieważ wielu trenerów na świecie jest podwójnie opłacanych: trenują w klubach, trenują w federacjach. Nikt nie robi z tego problemu i my również nie będziemy – uspokaja prezes PZPS Sebastian Świderski. – Poza tym jestem zwolennikiem tego, aby trenerzy poza okresem reprezentacyjnym prowadzili kluby. Chociażby dlatego, że w tych klubach utrzymują kontakt z siatkówką, rozwijają się i uczą nowych rzeczy – tłumaczy.

"Mam nadzieję, że będzie taki jak dotychczas, czyli wymagający, ale równocześnie partnerski dla zawodników. Będzie rozumiał ich problemy i potrzeby, ale będzie też wymagającym ojcem twardo trzymającym buławę władzy" – takie oczekiwania ma Sebastian Świderski wobec Nikoli Grbicia.


Czytaj także


A co o trenerze Lavarinim sądzi ikona polskiej siatkówki kobiet Katarzyna Skowrońska? – Przez lata poszedł fajną ścieżką i ma bardzo dobry warsztat techniczno-taktyczny: typowa włoska szkoła. Mam nadzieję, że dobrze poukłada naszą reprezentację, bo potrafi połączyć doświadczenie z młodością, więc to chyba dobry kandydat – ocenia.

Nowi selekcjonerzy z reprezentacjami spotkają się prawdopodobnie dopiero w okolicach maja, jak zapowiada prezes Świderski. Wcześniej będą zajęci w swoich ekipach, które walczą w Lidze Mistrzów i mają szanse dotrzeć nawet do finałów.


Posłuchaj

1:36:19
Po kilku miesiącach wybrano trenerów polskich siatkarek i siatkarzy (Trzecia strona medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nie można było też pominąć afery Novaka Djokovicia, którą media i świat, nie tylko sportowy, żyły przez kilka dni. Ostatecznie serbski tenisista został deportowany z Australii i nie będzie mógł bronić tytułu z zeszłego roku. Czy sprawa tylko na tym się zakończy? Raczej wątpliwe...

***

Tytuł audycji: Trzecia strona medalu
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiNorbert Michalak
Data emisji: 16.01.2022
Godziny emisji: 17.09, 18.10

pr

Polecane