Tajemniczy Pan A. Choroba Alzheimera w rodzinach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemniczy Pan A. Choroba Alzheimera w rodzinach
Choroba Alzheimera dotyka wiele osób starszych. "Ważne, by nie okazywać im irytacji". Foto: Shutterstock

Przed nami Dzień Babci i Dziadka. To wielkie szczęście mieć ich przy sobie. Czasami zdarza się jednak, że podupadają na zdrowiu. Jak się wtedy zachować? W jaki sposób ich wspierać? Jaką odpowiedzialność powinny wziąć rodziny za osoby starsze?

"Listy do A." to książka autorstwa Anny Sakowicz. To zbiór listów pisanych przez Anielkę, której babcia zachorowała na alzheimera. Dziewczynka usilnie nakłania nieproszonego gościa, Pana A., by wyprowadził się od babci. 

– Tytułowy Pan A. to alzheimer, czyli choroba nazwana od nazwiska pana, który ją opisał. To inna strona posiadania babci i dziadka. Ludzie się zmieniają w ciągu swojego życia. Może być tak, że w tej chwili mamy do czynienia z babcią czy dziadkiem, którzy są wspaniałymi, uśmiechniętymi, przedsiębiorczymi i pełnymi energii ludźmi. Niewykluczone jednak, że za kilka lat zaczniemy zauważać zmiany w postępowaniu tych osób. Będą osowiałe, pozbawione siły, energii i pewnego razu przekręcą nasze imię. To jedna z chorób, które przytrafiają się osobom starszym. Atakują nie tylko organizm, ale i pamięć oraz mózg – wyjaśniała doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog.

Zmiany w organizmie i w mózgu 

– Wyobraźcie sobie, jakie to straszne tracić wspomnienia i pamięć. Nie tylko nie pamiętać, gdzie się położyło klucze. To przecież zdarza się w każdym wieku i wynika z roztargnienia, a nie z choroby. Zaczynamy obserwować zmiany, które dotyczą nie tylko funkcjonowania organizmu, czyli tego, że ktoś ma kłopoty z szybkim marszem, chodzeniem po schodach czy podnoszeniem rzeczy, ale też zmiany w psychice i tym, jak myślą osoby i jakie pojawiają się w nich uczucia. To, co niesamowicie przykre zarówno dla chorujących jak i dla ich bliskich, to utrata wspomnień. Obserwowanie tego, jak ta osoba jeszcze niedawno panująca nad całą rodziną nagle nie jest w stanie zaplanować tych wszystkich czynności, które są potrzebne, by na przykład ugotować zupę pomidorową – mówiła w "Zagadkowej niedzieli". 

Posłuchaj

51:41
Tajemniczy Pan A. Choroba Alzheimera w rodzinach (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Alzheimer 

– Alzheimer to szybko postępujące zmiany. Niestety nadal nie znamy możliwości leczenia tej choroby. To zmiany, o których mówimy, degeneracyjne. Komórki nerwowe przestają dobrze działać. Nadchodzi taki czas, kiedy osoba, od której doświadczaliśmy opieki i czułości, która się nami zajmowała, potrzebuje naszej pomocy. Bardzo ważne jest, żeby nie okazywać irytacji, kiedy nie pamięta, jak mamy na imię, lub nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy piła już herbatę. Może się też okazać, że nie wie, co to herbata – dodała doktor Piotrowska. 

Czytaj także:

– Czasami warto wejść w buty drugiego człowieka i wyobrazić sobie, co ta osoba czuje. Co czuje, gdy nie potrafi wrócić do domu, nie wie, gdzie mieszka i jak się nazywa. Gdy spróbujemy się wczuć w taką sytuację, łatwiej będzie nam zrozumieć i pomóc. To się nazywa empatia – podsumowała Kasia Stoparczyk.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog)
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 9.07

zch

Polecane