Nowy rok – nowy wystrój. Czy architektura wnętrz jest sztuką?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy rok – nowy wystrój. Czy architektura wnętrz jest sztuką?
"Dla mnie architekt wnętrz to osoba, która musi wybiegać w przyszłość, tym samym zastanawiając się nad przeszłością. W mojej opinii powinna być artystą" – mówiła w Trójce Magdalena Smolanka, malarka i architekt wnętrz.Foto: Shutterstock

Porządku nie trzeba zaczynać od swojej głowy. Czasami wystarczy zmienić coś w otoczeniu: przemeblować, pomalować albo dodać detale. Pomieszczenia, w którym pracujemy lub żyjemy, mają na nas ogromny wpływ.

Chcąc wejść w 2022 rok pewnie, bez cienia wątpliwości, że coś go dekoncentruje, Redbad próbuje zrozumieć, jak dobrze i nowocześnie zaprojektować dom. Jakie są główne założenia i najczęstsze błędy w tej dziedzinie sztuki użytkowej? Jak wybrać dobrego projektanta?

– To bardzo złożony proces. W zależności od tego, jak podchodzi się do architektury wnętrz i jak się czuje. Dla mnie architekt wnętrz to osoba, która musi wybiegać w przyszłość, tym samym zastanawiając się nad przeszłością. W mojej opinii powinna być artystą – mówiła w Trójce Magdalena Smolanka, malarka i architekt wnętrz.

– Uczyłam się na Akademii Sztuk Pięknych. Myślę, że ten proces zbudował moje myślenie i sposób podchodzenia do architektury wnętrz – podkreśliła. 

Architektura to sztuka

– W tej chwili próbujemy zbudować proces pracy z architektem wnętrz. Chciałabym, by klienci podejmujący współpracę, zagłębili się w to zagadnienie. Dobrze, by odłożyli na bok swoje wizje i poczekali na propozycje osoby, z którą rozmawiają. Każdy ma inne potrzeby do zaspokojenia. Niektórym zależy jedynie na funkcjonalnym urządzeniu mieszkania. Na rynku pojawiają się też i takie projekty, gdzie klient jest na etapie dziesiątego mieszkania i chciałby zderzyć się ze sztuką lub jest ciekawy, co spektakularnego i zaskakującego może zaproponować mu architekt  wyjaśniała gość audycji "Trzy gramy Redbada".

– Możemy zaproponować klientowi nowy świat. Wymaga to jednak świadomości zarówno inwestora, jak i architekta, który podejmuje się wyzwania. Musi tutaj zaistnieć relacja i porozumienie. Jeśli one wystąpią, mamy szansę zrobić wspaniały i dobry projekt – podkreśliła. 

Posłuchaj

47:43
Nowy rok - nowe wnętrze. Czy architektura jest sztuką? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Magdalena Smolanka (malarka i architekt wnętrz) 
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 12.07

zch

Polecane