"Dajemy książkom drugie życie". Trwa ogólnopolska zbiórka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dajemy książkom drugie życie". Trwa ogólnopolska zbiórka
Dzięki ogólnopolskiej zbiórce setki książek trafią do nowych właścicieli. Foto: Pixabay

Trwa ogólnopolska wielka zbiórka książek. Wydarzenie odbywa się w styczniu, tak aby pomóc wypełnić noworoczne postanowienia. Dzięki akcji niektórzy mogą w końcu zrobić porządki w domu, inni za to zdobyć tytuły, o których od dawna marzyli.

– Prawie każdy z nas ma jakieś niepotrzebne tytuły. Nie chcemy ich wyrzucać, ale też nie wiemy, co dalej z nimi zrobić. Zebrane egzemplarze wykorzystujemy w dwóch akacjach. Pierwsza z nich to charytatywne kiermasze, na których pozyskujemy środki na pomoc domom dziecka. Kupujemy podopiecznym bilety do kin, teatrów, a także organizujemy warsztaty. Drugie działanie to "Książka za drzewo". Jak już sama nazwa wskazuje, ludzie, którzy posadzą roślinę, dostaną od nas coś do poczytania – wyjaśniał Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji. 

Co przynieść? 

– Przychodzą ludzie, którzy mają pełne regały. Nie wiedzą co zrobić ze starymi książkami, a potrzebują już miejsca na nowe. Zachęcamy, by zbędne egzemplarze przynieść do nas. Nie zostawiajmy książek w miejscach, w których się zniszczą. U nas dostaną nowego właściciela. Ludzie bardzo się z nich cieszą. Po pierwsze sprzedajemy je w atrakcyjnych cenach. Co więcej, dzięki zbiórce udaje nam się dostać wydania, które nie doczekały się wznowień. Czasami ktoś znajduje u nas długo poszukiwaną perełkę – powiedział Krystian Biłek z fundacji ekologicznej.

– Tutaj widzimy stos książek, które dziś trafiły na akcję. Są książki kucharskie, poradniki jak można grać w Scrabble, ale też i romanse. Tytuły są bardzo różnorodne. Praktycznie każda z ich znajdzie swojego nabywcę. Jeśli tylko macie państwo niepotrzebne tytuły, przynieście je do nas, a my zrobimy z nich pożytek – apelował organizator.  

– Nie zbieramy książek w złym stanie i poradników komputerowych, zwłaszcza tych nieaktualnych. Oddajemy to, co sami chcielibyśmy dostać – dodał.

Współpraca

– Współpracujemy z wieloma domami dziecka. Zachęcamy podopiecznych do wolontariatu. Nawet młode dzieciaki przychodzą, by pomagać wykładać książki. Przychodzą też na kiermasz, by obsługiwać i układać. Staramy się angażować je w działania, w których czują się potrzebne – zaznaczył Krystian Biłek. 

Posłuchaj

4:29
"Dajemy książkom drugie życie". Trwa ogólnopolska zbiórka (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Książki w ramach akcji "Dajemy książkom drugie życie" można przynosić przez cały styczeń. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Konstancja Snopczyńska
Data emisji: 15.01.2021
Godziny emisji: 6.46

zch

Polecane