Prace Andy'ego Warhola w Nowym Sączu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prace Andy'ego Warhola w Nowym Sączu
Okładka płyty zespołu Velvet Underground z grafiką Andy'ego WarholaFoto: shutterstock/bepsy

W Galerii Sztuki Współczesnej w Nowym Sączu można podziwiać najważniejsze dzieła prekursora pop-artu Andy'ego Warhola. Wystawa pod tytułem "Od początku... i z powrotem" to ponad sto obiektów.

Wystawa skupia różne prace. Na ekspozycji można znaleźć między innymi portrety, które tworzył artysta. Jest też słynny wizerunek Marilyn Monroe czy portret Lenina. – Największe wrażenie robi właśnie Marilyn. To sitodruk bardzo popularny w świecie kultury. Wzrok przyciąga połączenie kolorów i kontrastów – mówiła jedna z odwiedzających galerię. 

– Eksponatów jest ponad 170. To zarówno prace Andy'ego Warhola, jak i artefakty związane z jego rodziną. Mamy kilka cykli m.in. portretów, z których zasłynął artysta, cykl prac "Zwiastowanie" czy ten poświęcony kwiatom. Ten ostatni to alegoria śmierci i przemijania, którym swoją uwagę poświęcał artysta – wyjaśniła Ewa Rams, koordynator wystawy.

Sztuka Warhola

– Stany Zjednoczone miały na niego ogromny wpływ. Warhol pojawił się w okresie, gdy rodziła się idea demokratyzacji sztuki, a na topie był konsumpcjonizm. Zawsze mówił, że lubi pieniądze. Powiedzieli mu, żeby właśnie je malował, by uwieczniał dolary. Od tego się zaczęło. To był sygnał, który uświadomił mu, że jeżeli jego sztuka będzie dotyczyć wszystkich warstw społecznych, osiągnie swój cel – mówił profesor Andrzej Szarek, rzeźbiarz i wykładowca.

– Warhol zajął się topowymi obrazkami Stanów Zjednoczonych. W sitodruku podawał codzienność, którą wszyscy znali. Miałem okazję zwiedzić jego fabrykę. To wspaniała galeria, która przemawia za jego geniuszem. Wziął na warsztat portret prostej osoby. Stworzył kolaż, którym bawi się i buduje napięcie, tworząc z niego portret psychologiczny – opowiadał. – Mimo że pracował nad tematami prostymi, wprowadził w ten obszar język, który rozszerzył sztuki plastyczne – dodał.    

Posłuchaj

3:24
"Od początku... i z powrotem”. Prace Andy'ego Warhola w Nowym Sączu
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawa jest owocem współpracy nowosądeckiej galerii z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Ekspozycję można oglądać do końca stycznia. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 11.44

zch

 

Polecane