Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom
Wróbel to jeden z ptasich mieszkańców Zielonej Góry. Miasto zamieszkuje 128 gatunków ptaków. Foto: Shutterstock

Gołębie, sikorki i wróble znalazły swój dom w Zielonej Górze. Dzięki bioróżnorodności miasto znalazło się wśród piętnastu europejskich, przyjaznych ptakom. 

Jak wykazują badania europejskich naukowców, w Zielonej Górze zamieszkuje 128 gatunków ptaków. – Przeprowadzone badania mają pomóc przy planowaniu rozwoju miasta. Wiemy już, na które rejony Zielonej Góry należy zwracać uwagę pod kątem przyrodniczym. W zestawieniu opublikowanym przez branżowy magazyn znalazły się również Granada, greckie Ateny, Budapeszt a z Polski także i Poznań – wyliczał profesor Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, biorący udział w badaniach. 

Obserwacje

– W obserwacjach prowadzonych nad środowiskiem ogromną rolę odgrywały czynniki takie jak: roślinność, zanieczyszczenie światłem i występujące gatunki ptaków – usłyszeliśmy w materiale. 

– Organizmami wskaźnikowymi były dla nas te gatunki, które możemy obserwować w Zielonej Górze. Mazurki, wróbel domowy, jeżyk, kos, bogatka czy kapturka  to ptaki, które wydają się nam pospolite. Jednak jeśli występują na jednym obszarze, możemy mówić o wysokiej bioróżnorodności tego terenu. W większości są to ptaki osiadłe. Przez cały rok występują u nas. Nie boją się człowieka, chętnie korzystają z pokarmu i miejsca dostępnego na budynkach – wyjaśnił doktor Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych w Zielonej Górze. 

Pomoc ptakom

– Od dawna buduję domki dla ptaków. Zwłaszcza zimą chętnie z nich korzystają. Zawsze mam przygotowaną słoninkę dla sikorek i ziarna słonecznika  mówi jeden z mieszkańców. – Ptaki przylatują i zajadają – dodał. 

Czytaj także:

Jak podkreślają władze, wnioski płynące z badań mają zostać wykorzystane w praktyce. Zakład Gospodarki Komunalnej w przyszłości chce stworzyć ta zwane korytarze ekologiczne, czyli nasadzenia w miejscach, w których występują ptaki.

Posłuchaj

3:09
Zielona Góra miastem przyjaznym ptakom (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kuśnierz
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 7.51

zch

Polecane