Polski Ład. Co z ustawą o emeryturach rolniczych? Henryk Kowalczyk zdradził szczegóły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, szacuję, że od lipca to rozwiązanie powinno wejść w życie – informował w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jest to jeden z elementów programu Polskiego Ładu dla polskiej wsi.

Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, ustawa jest opracowana w ministerstwie, rozpoczęte mają być konsultacje wewnętrzne, potem zewnętrzne, na pewno projekt trafi w pierwszym kwartale do Sejmu. 

– Szacuję, że od lipca to rozwiązanie powinno wejść w życie – powiedział.

Jak wyjaśnił wicepremier Henryk Kowalczyk, ma ono pozwolić rolnikom, którzy osiągną wiek emerytalny, na pobieranie emerytur bez konieczności przekazywania gospodarstw. Dodał, że resort w ramach programu Polski Ład pracuje też m.in. nad wsparciem przetwórstwa, przeciwdziałaniem suszy, w piątek ogłoszony będzie system dopłat bezpośrednich.

Ceny nawozów w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Minister mówił także, że niestety ceny nawozów są bardzo uzależnione od cen gazu. – Czynimy starania, by te ceny były umiarkowane – dodał.

– Oprócz obniżenia VAT-u do zera premier Mateusz Morawiecki wystąpił do KE o możliwość dopłat do nawozów dla rolników – podkreślił wicepremier. – Gdybyśmy wprowadzili takie obniżki samowolnie, to byłaby to niedozwolona pomoc publiczna.

W rozmowie więcej o Polskim Ładzie, a także zmianach wprowadzanych przez resort rolnictwa i o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Posłuchaj

12:14
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk o Polskim Ładzie i Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 Czytaj także:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 08.45

ak/kr

Polecane