Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? Nawyki żywieniowe najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? Nawyki żywieniowe najmłodszych
Słodycze, fast foody i gazowane napoje. Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą?Foto: Shtterstock

Co jedzą nasze dzieci, kiedy tego nie widzimy? Wielu najmłodszych z chęcią sięga po słodycze, fast foody i gotowe kanapki. Do tego dochodzą kolorowe napoje gazowane. Obecnie nawet w małych sklepach znajdziemy wiele gotowych dań i przekąsek – tych słodkich, jak i słonych. Jak namówić dzieci do zdrowego żywienia? 

  • Dzieci wynoszą nawyki żywieniowe z domu. Obserwują i naśladują swoich rodziców i powielają ich schemat odżywiania.
  • Jak zaznacza dietetyk: Najważniejsze to nie ukrywać przed dziećmi, gdy sami jemy coś niezdrowego, i nie dopuścić do sytuacji, że dziecko ukrywa się przed nami.  
  • Warto wspólnie przygotowywać zdrowe posiłki. Możemy postawić na owocowe koktajle i pozwolić najmłodszym samodzielnie dobierać ich składniki. 

– Najpierw to my powinniśmy zapytać siebie, co my jemy, gdy nie widzą nas dzieci? Podejście nas, dorosłych jest bardzo ważne, również w kwestiach żywieniowych i wyrabiania zdrowych nawyków. Zastanówmy się, na co pozwalamy sobie, na co dzieciom i jak wygląda nasza relacja. Czy musimy coś ukrywać? Jak podchodzimy do tematu słodyczy? – mówiła w Trójce Marzena Zacharska, dietetyk. 

Najtrudniejsze wyzwania 

– Pytałam kiedyś dzieci, co jest dla nich najtrudniejsze w diecie i zmianie nawyków. Jedna dziewczynka powiedziała, że trudne nie jest dla niej spożywanie konkretnych pokarmów, ale gdy rodzice jedzą słodycze, których jej nie wolno, nawet gdy robią to po kryjomu – zaznaczyła.

 Istotne, jak podchodzimy do tematu słodyczy. Jeśli do tej pory były one dozwolone, nie możemy zakazać ich z dnia na dzień. Moje dzieci również po kryjomu wybierają sobie słodkości. Jedna z moich małych pacjentek marzyła o pizzy z czekoladą. Jeżeli pozwolilibyśmy jej spełnić to marzenie i poczęstowali się tym smakołykiem razem z nią, nawet raz na jakiś czas, nie będzie mała potrzeby po kryjomu zjadać słodkości – wyjaśniała.

Posłuchaj

7:41
Słodycze, fast foody i gazowane napoje. Co jedzą dzieci, kiedy dorośli nie patrzą? (Porna na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oddziaływanie 

– Pamiętajmy, że na dzieci bardzo mocno oddziałują reklamy oraz zachowania oglądane w telewizji lub wśród rówieśników. W mocnym stopniu kształtują one preferencje dzieci. Wiadomo, że to, co kolorowe i słodkie, jest bardzo atrakcyjne. Jeśli dzieci chcą spróbować jakiegoś produktu, warto, by robiły to przy nas. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której dziecko coś przed nami ukrywa – podkreślała. 

Czytaj także:

Otyłość wśród dzieci

– Niestety jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o liczbę dzieci otyłych lub borykających się z nadwagą. Jako rodzice jesteśmy temu po części winni. Ważne jest również środowisko, w którym się rozwijamy i dorastamy, jednak to rodzice są odpowiedzialni za żywienie swoich pociech. Możemy wspólnie przygotowywać posiłki do szkoły. Niech będą to nawet rzeczy słodkie: muffinki na bazie borówek, placuszki owsiane czy owocowe koktajle – radziła gość Trójki. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
ProwadziTomasz Miara
Gość: Marzena Zacharska (dietetyk)
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 7.18

zch

Polecane