Okładkowo, wspomnieniowo. Prezentuje Mateusz Tomaszuk

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Okładkowo, wspomnieniowo. Prezentuje Mateusz Tomaszuk
Twórczość Current 93 oscyluje pomiędzy nastrojowym neofolkiem a muzyką industrialną i noiseFoto: FLICKR/Luca De Santis

Tym razem autor "Konstelacji M." zabrał słuchaczy Trójki w muzyczną podróż przez wspomnienia, ilustrowaną okładkami wybranych płyt.

Tibet wszechstronny

Audycję otworzył utwór "A Gothic Love Song (For N.)" brytyjskiej grupy Current 93. – Lider zespołu, David Tibet, wymyślił sobie, że nie tylko zaśpiewa, ale i namaluje okładkę tego bardzo konstelacyjnego albumu zatytułowanego "Soft Black Stars" – mówił Mateusz Tomaszuk.

Powrót Collage

W programie znalazła się również nowa kompozycja grupy Collage zatytułowana "One Empty Hand". – Zdaje się, że nie byłem zbyt wylewny, osobiście tego jeszcze nie ogłaszałem redaktorowi Michałowi Kirmuciowi, ale chapeau bas! Grupa Collage, z którą nasz Trójkowy kolega jest związany od kilku lat, nagrała świetny utwór zapowiadający album "Over and Out", zawierający pięć rozbudowanych kompozycji. Okładka to perełka! Podobnie jak na płytach "Moonshine" i "Safe", i tu znajdzie się obraz Zdzisława Beksińskiego – zapowiadał autor "Konstelacji M.".

Na singlu, nie płycie

W audycji nie zabrakło też utworu "Green Altar", który został zarejestrowany podczas sesji nagraniowej do szóstego albumu amerykańskiej wokalistki i kompozytorki Chelsea Wolfe, zatytułowanego "Birth of Violence", ale ostatecznie nie znalazł się na wspomnianym krążku. Został wydany jako singiel, podobnie jak "Woodstock" – cover utworu Joni Mitchell.


Posłuchaj

51:20
Audiowizualne muzyczne wojaże. Zaprasza Mateusz Tomaszuk (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ulubieńcy i fani

Mogliśmy także usłyszeć "konstelacyjnych ulubieńców", czyli australijską grupę HTRK, japoński zespół Mono, który niedawno wydał jedenastą płytę i świętował trzecią dekadę istnienia, oraz Have a Nice Life, czyli "duet, który wierni fani Konstelacji M. znają bardzo dobrze".

Na cześć dzieciństwa

Jednym z najbardziej nostalgicznych momentów w audycji było "Dorastaństwo", czyli "audiowizualny ciąg skojarzeń na cześć bezpowrotnie minionego dzieciństwa i etapu dorastania", w którym słychać głosy Roberta Kołodziejczyka oraz Pauliny Sumery i Jagody Kudlińskiej z krakowskiej grupy Lor, a w tle muzykę skomponowaną przez Hanię Rani.

Dorastaństwo / Rob Kołodziejczyk


Lista utworów:

 1. Current 93  A Gothic Love Song (For N.)
 2. Chelsea Wolfe  Green Altar
 3. HTRK  Skinny
 4. Hania Rani  Dorastaństwo
 5. The Big Pink  Sweet Dreams
 6. Collage  One Empty Hand
 7. Deleyaman  Weight of Things
 8. Mono  Imperfect Things
 9. Have a Nice Life  Bloodhail
 10. Martin Phipps  Voices

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 23.09

mk

Polecane