Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów
Wolno żyjący, miejski kotFoto: shutterstock.com/Snova

Warto pamiętać, by zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie – to obowiązek, który wynika z nawrotu tej choroby właśnie w centralnej Polsce. Na baczności muszą się mieć właściciele wszystkich domowych zwierząt, bo i oni mogą się zakazić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. 

Nawrót wścieklizny w Polsce nastąpił na początku zeszłego roku. Kolejne przypadki, głównie u lisów, potwierdzano regularnie, ale od grudnia liczba wykrywanych chorych zwierząt wzrosła. Szczególnie niepokojące statystyki dotyczą Mazowsza, gdzie zachorowało już ponad sto zwierząt. W tym te domowe – psy i koty.

Cykliczne szczepienia psów na wściekliznę są obowiązkiem ustawowym, w przypadku kotów taki wymóg wprowadziło właśnie rozporządzenie wojewody mazowieckiego. W części Mazowsza, w tym w większości prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, należy szczepić co najmniej czteromiesięczne zwierzęta.

Szczepienie ważne rok

– Nie ma stałego obowiązku szczepienia, tak jak w przypadku psów, ale tym razem, właśnie w związku ze wspomnianym rozporządzeniem, koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne rok, więc po zaszczepieniu, mniej więcej po 2-3 tygodniach, mamy u kota przeciwciała i wtedy jest on rzeczywiście zabezpieczony na rok – mówi Krzysztof Jażdżewski, wiceszef Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Pojedyncze przypadki wścieklizny dotyczą też województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Nawrót zachorowań wiąże się z odbudową populacji lisów i jenotów, które są naturalnym rezerwuarem tej choroby w przyrodzie. Dotyczyć ona może każdego ssaka, w tym człowieka.

Zakażenie przez kontakt bezpośredni

To jest choroba wirusowa, do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni, na przykład w sytuacji, gdy zwierzęta dzikie toczą ze sobą walki – zaznacza Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. – Zakażone mogą być też szczury, myszy, nietoperze. Zwierzęta gospodarskie powinny być trzymane w zamknięciu, aby nie miały kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Ludzie nie powinni dotykać zwierząt, które pozostają bez właściciela, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie one przebywały i czy nie są przypadkiem zarażone – dodaje.

Alert RCB  w telefonach komórkowych i na wielkoformatowych ekranach LED

O zagrożeniu wścieklizną mieszkańcom centralnej Polski przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, m.in. przez alerty wysyłane na telefony komórkowe.

– Do mieszkańców województwa mazowieckiego – ośmiu powiatów i dwóch miast – wysłano wiadomość SMS Alert RCB. Jest to pierwszy przypadek wysłania Alertu RCB w związku z przypadkami wścieklizny. Również pierwszy raz Alert RCB pojawi się na ekranach wielkoformatowych LED na terenie miast objętych alertem – zaznacza Damian Duda, rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa


Posłuchaj

3:11
Wścieklizna. W części Mazowsza ustanowiono obowiązek szczepienia kotów (Zapraszamy do Tójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Za niezaszczepienie kota przeciw wściekliźnie grozi mandat w wysokości 500 zł, taki sam taryfikator obowiązuje w przypadku niezaszczepionego psa.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 17.10

mk

Polecane