Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: podjęliśmy decyzje o charakterze strategicznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

PKN Orlen sprzeda 400 stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi MOL. W ten sposób polska spółka spełni warunek, pod jakim Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez Orlen.

Także grupa MOL poinformowała o podpisaniu z Grupą Lotos i PKN Orlen umowy dotyczącej sprzedaży i zakupu aktywów. W ramach porozumienia MOL przejmie 417 stacji paliw w Polsce. Transakcja warta jest 610 mln dol. Z kolei Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką mają zapłacić Saudowie, została ustalona na ok. 1,15 mld zł.

- Podjęliśmy decyzje o charakterze strategicznym. Są one ważne nie tylko dla rozwoju spółki, ale dla całej geogospodarki. Bo działamy nie tylko w Polsce, ale także w regionie. Są to decyzje, które kształtują nas jako firmę globalną - powiedział Daniel Obajtek.

Jak zaznaczył, "Saudi Aramco ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę badawczo-rozwojową na całym świecie". - Ma odpowiednią jakość ropy i niesamowitą precyzję w dostawach, a także szeroką gamę gatunków ropy - podkreślił.

"Cała Europa ma dziś problem z nadpodażą paliw"

Szef PKN Orlen zaznaczył również, że "cała Europa ma dziś problem z nadpodażą paliw". - 30 rafinerii zostało wygaszonych w ciągu 12 lat. Większość rafinerii pracuje na 75 proc. swoich możliwości. Przerabiają one ropę nie tylko pod kątem paliw, ale także pod kątem petrochemii. W tym zakresie mają konwersję do 15 procent. Saudi Aramco ma technologię, która pozwala na konwersję na petrochemię na poziomie 25 procent, a w warunkach laboratoryjnych opracowano konwersję na poziomie 80 proc. To powoduje przedłużenie żywotności rafinerii - wyjaśniał gość radiowej Trójki.  

Prezes odniósł się także do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że koncern MOL jest powiązany z Moskwą. 

- W 2011 r. Donald Tusk nie miał problemu, żeby sondować sprzedaż całego Lotosu w ręce Rosjan. Politycy z tej opcji nie mieli też problemu w rozmowach, jeśli chodzi o zbycie rafinerii w Możejkach - stwierdził Daniel Obajtek.

Najczęściej czytane

Podkreślił także, że "Orlen sprzeda 400 stacji koncernowi MOL, a jednocześnie kupi od tej firmy blisko 200 stacji". Będzie to prawie 150 obiektów na Węgrzech i ponad 40 na Słowacji. - Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA (wskaźnik używany do określenia rentowności przedsiębiorstwa - red.) - poinformował.

Posłuchaj

9:35
Daniel Obajtek o decyzjach PKN Orlen (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen) 
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 18.10

bartos

Polecane