Powroty do przeszłości. Republika, Andrzej Zaucha i Closterkeller w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powroty do przeszłości. Republika, Andrzej Zaucha i Closterkeller w Trójce
Andrzej Zaucha Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W tej audycji "Nasza tonacja" prowadzący środowe wydanie Michał Kirmuć powracał do muzycznej przeszłości i to częściej niż zazwyczaj. Było ku temu kilka powodów – odnalezienie w czeluściach archiwum Polskiego Radia koncertowej wersji utworu grupy Republika, 73. rocznica urodzin Andrzeja Zuchy oraz zbliżający się wielki krokami Trójkowy koncert Closterkeller.

Republika "Układ sił (live)"

1 kwietnia 1991 roku to ważna data w historii radiowej Trójki. To wtedy Republika po raz pierwszy zagrała w studiu im. Agnieszki Osieckiej (wówczas jeszcze działającym pod nazwą studia M1). Był to bardzo krótki moment w historii grupy Republika, gdy zespół występował oficjalnie w pięcioosobowym składzie. Oprócz Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Krzywańskiego i Sławomira Ciesielskiego, na scenie pojawili się basista Leszek Biolik oraz saksofonista Jacek Rodziewicz. Michał Kirmuć odnalazł w archiwum Polskiego Radia dźwiękowy dowód debiutu Republiki na Trójkowej scenie w postaci koncertowej wersji utworu "Układ sił".

Republika - Układ sił (1991)/Majestic Twelve


Closterkeller, "Scarlet (Remastered 2015)"

Warszawska grupa Closterkeller powstała pod koniec lat 80. Od tamtego czasu przez jej skład przewinęło się wielu muzyków, ale przy mikrofonie niezmiennie stoi charyzmatyczna Anja Arthodox. Mroczna nowofalowa muzyka z elementami rocka gotyckiego i tajemniczymi, poetyckimi tekstami utworów w krótkim czasie przysporzyła grupie grona wiernych fanów.

Już w najbliższą niedzielę 16 stycznia o godzinie 19.05 Closterkeller wystąpi na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Prowadzący środowa "Naszą tonację" Michał Kirmuć będzie miał zaszczyt być gospodarzem wieczoru. Tymczasem przypomniał nam utwór "Scarlet" z czwartego studyjnego albumu Closterkeller wydanego pod tym samym tytułem. Wydawnictwo wypuszczone w nakładzie 80 tys. egzemplarzy osiągnęło status złotej płyty.

Scarlett (Remastered 2015)/Closterkeller


Dżamble, "Nieobecność"

12 stycznia 1949 roku w Krakowie urodził się Andrzej Zaucha – wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor musicalowy i filmowy oraz artysta kabaretowy. Z okazji 73. rocznicy jego urodzin Michał Kirmuć zaprezentował dwa utwory macierzystej formacji Andrzeja Zauchy, Dżamble. W "Naszej tonacji" usłyszeliśmy kompozycję "Nieobecność" z 1971 roku oraz "Wymyśliłem Ciebie" w nowej interpretacji Grzegorza Markowskiego i Miki Urbaniak.

Dżamble - Nieobecność/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Posłuchaj

47:48
Powroty do muzycznej przeszłości. Polska muzyka w wydaniu Michała Kirmucia (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Roxa – "A ona tańczy"
2. Nowela – "Spokój"
3. Republika – "Układ sił (live)"
4. Republika – "Nie przejdziemy do historii (live)"
5. Closterkeller – "Scarlet (Remastered 2015)"
6. Dżamble – "Nieobecność"
7. Grzegorz Markowski & Mika Urbaniak – "Wymyśliłem Ciebie"
8. Sunday Morning – "Nie ma tam nic"
9. GardenIa – "Wyrwany ze snu"
10. Edyta Bartosiewicz – "Sen"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 12.09

kr

Polecane