TPK – Strycharski – Moss – w muzycznym "deblu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TPK – Strycharski – Moss – w muzycznym "deblu"
Dominik Strycharski Core i Orkiestra UrsusFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Tego jeszcze u nas nie było – rozmowy o muzyce w teatrze z dwoma twórcami muzyki, którzy do tej pory nie spotkali się i którzy należą do różnych światów muzycznych oraz do różnych pokoleń. Łączy ich teatr właśnie i nowoczesność.

Dominik Strycharski i Piotr Moss byli naszymi gośćmi w drugim w tym roku wydaniu "TPK". Dominika wymieniliśmy najpierw, choć młodszy, ale też dłużej znamy się z nim. Piotr natomiast ostatnio bywa u nas częściej. Wtedy, kiedy Dominik słyszany był w Trójce, między innymi za sprawą swoich kompozycji, którymi się z nami dzielił, Piotr mieszkał w Paryżu.

Teraz Piotr w Paryżu bywa rzadko, współpracuje między innymi intensywnie z Teatrem PR, także z nami. Dominika spotkaliśmy – z kolei – po latach przerwy.

Posłuchaj

1:54:54
Dominik Strycharski i Piotr Moss gośćmi "Trójki pod Księżycem" (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W "TPK" posłuchaliśmy więc dwugłosu o muzyce w teatrze, przypominając pokrótce historię obu panów. Tu dodamy tylko, że Piotr tworzy zarówno dla dużych orkiestr, jak i dla zespołów kameralnych. Dominik współpracuje z mniejszymi "składami" oraz występuje solo. Piotr pisze muzykę. Dominik gra ją, często improwizując.

Piotr Moss Fot. Polskie Radio/Wojciech Kusiński Piotr Moss Fot. Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Nawiązując do metafory, która pojawia się w tytule wydania, "zagraliśmy" w ten sposób: goście po jednej stronie "pleksi" w ogrodzie zimowym Trójki, my – gospodynie spotkania – po drugiej.

A jaką rolę odgrywa muzyka w tej dziedzinie sztuki? Instrumentalną – nomen omen – czy w jakimś sensie autonomiczną? Pisana, tworzona jest specjalnie, czy cytuje się gotowe utwory? Wykonywana jest "na żywo" czy odtwarzana?

Skoro rozpoczynamy rok z artystami, którzy tworzą w obu dziedzinach (muzycznej i teatralnej) – przed tygodniem gościliśmy Olenę Leonenko-Głowacką – to o czymś świadczy.

Subiektywnie – nie wyobrażamy sobie teatru/radiowego utworu artystycznego bez kluczowego udziału w nich muzyki.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane