Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]
Mimo pandemii górskie miejscowości są gotowe na zimowe ferie Foto: Shutterstock

17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W następnej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież szkolna z innych województw. Część rodziców zimowe wakacje z pociechami zaplanowała w polskich górach. Przedstawiciele kurortów, takich jak Krynica-Zdrój czy Muszyna, zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane.

– Każdy gość, który do nas przyjedzie, może być pewien, że pokój, który otrzyma, po poprzednikach został zdezynfekowany. Używamy do tego m.in. ozonatorów, a oprócz tego oczywiście profesjonalnych płynów, które służą do dezynfekcji – wyjaśnia Piotr Czarnecki z jednego z ośrodków sanatoryjno-wypoczynkowych – I w trakcie i po każdym sprzątaniu, wszystkie powierzchnie i elementy, które mogą stanowić miejsce przenoszenia zarazków, jak klamki, kontakty, są standardowo oczyszczone i odkażane – wskazuje.

– Na jadalni mamy znacznie ograniczoną liczbę stolików, a przy stolikach ograniczoną liczbę miejsc. Stoliki dostosowane są do pokoi i do liczebności osób w pokojach. A więc są stoliki, przy których są tylko dwa krzesła, co oznacza, że przy nim siedzą osoby z pokoju dwuosobowego, a jeżeli mamy cztery krzesła, to znaczy, że dotyczy to pokoju czteroosobowego – tłumaczy. – Stoliki są rozstawione w takich odległościach, aby zapewnić gościom bezpieczeństwo – dodaje.

Tak samo ma być na stacjach narciarskich: przygotowano dodatkowe trasy, żeby na dole, przy wyciągach, nie było za dużo osób.

– Każdy z tych przedsiębiorców, który prowadzi stoki narciarskie, restauracje, hotele czy nawet lodowisko, stara się zachować przepisy sanitarne, które obowiązują – zapewnia Włodzimierz Tokarczyk, zastępca burmistrza Muszyny. -Osobiście to zauważyłem, że pracownicy są w tych ośrodkach poinstruowani, jak się mają zachowywać, są środki dezynfekcji, są też wprowadzane limity osób, które mogą przebywać w przestrzeni publicznej – wylicza.

Przedstawiciele górskich miejscowości mają oczywiście świadomość, że znajdą się buntownicy, którzy zasad nie będą chcieli przestrzegać, ale jak zapewniają dadzą sobie z nimi radę.

Gdy jednak zdarzy się przypadek zakażenia koronawirusem, taka osoba natychmiast będzie odizolowana od innych w specjalnie przygotowanej do tego celu separatce. A potem, jeśli jej stan zdrowia pozwoli, przewieziona zostanie do domu, aby tam odbyć dalszą część izolacji.


Posłuchaj

10:11
Pandemia nauczyła nas pokory (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Pandemia nauczyła nas pokory
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 18.41

pr

Polecane