Polska muzyka według Radosława Okraski. Natalia Przybysz, Spięty i urodzinowa Edyta Bartosiewicz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska muzyka według Radosława Okraski. Natalia Przybysz, Spięty i urodzinowa Edyta Bartosiewicz
Edyta Bartosiewicz podczas nastrojowego koncertu w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wtorkowa "Nasza tonacja" to wyłącznie polska muzyka wybrana przez Radosława Okraskę. W programie świętowaliśmy 57. urodziny ikony polskiej muzyki Edyty Bartosiewicz, sprawdziliśmy, jak brzmi "Black Mental" w wydaniu Spiętego oraz smakowaliśmy "Miód" od Natalii Przybysz.

Edyta Bartosiewicz, "Urodziny"

Edyta Bartosiewicz - polska wokalistka, gitarzystka, kompozytorka, aranżerka i autorka tekstów - dziś świętuje swoje 57. urodziny! Z tej okazji na liście utworów zaprezentowanych przez Radosława Okraskę znalazły się aż trzy utwory artystki. Jeden z nich to kompozycja "Urodziny", która po raz pierwszy pojawiła się na drugim albumie Edyty Bartosiewicz pt. "Sen", wydanym w 1994 roku. Wydawnictwo sprzedało się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy i uzyskało status złotej płyty.

Urodziny/Edyta Bartosiewicz

Spięty, "Trybuna Małpoludu"

Hubert "Spięty" Dobaczewski - wokalista, gitarzysta i lider Lao Che - w kwietniu zeszłego roku zaprezentował swoją kolejną solową odsłonę. Kwintesencją najnowszej płyty artysty, o enigmatycznym tytule "Black Mental", jest mroczny układ manipulacji jednostką i społecznością, ucieczką od wolności w nieświadome, ale dobrowolne realizowanie celów manipulatora.

Album dotyka tematu systemu starego jak świat, który chcąc nie chcąc, wciąż wpycha nam się przez okno. Który zdumiewa i oburza w rodzimym i globalnym wydaniu. Rąbka tajemnicy na temat zawartości albumu uchyla Spięty. – Dlaczego w tytule nawiązanie do metalu? Bo to subgatunek, który niegdyś zbłąkanego przygarnął jako pierwszy.

Spięty - Trybuna Małpoludu (Official Video)/Mystic Production TV

Natalia Przybysz, "Miód"

Natalia Przybysz - jedna z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych polskich wokalistek, artystka inspirowana soulem, jazzem i funkiem - nie kryje pasji dla starych ciepłych motownowskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Singiel "Miód" był zapowiedzią albumu "Prąd", który ukazał się w listopadzie 2014 roku. "Prąd" to muzyka z pogranicza bluesa i soulu, zakorzeniona zarówno w amerykańskiej tradycji obu gatunków, jak i otwarcie nawiązująca do klasyki polskiego bluesa i rocka z lat 60. i 70.

Natalia Przybysz - Miód [Official Music Video]/Natalia Przybysz

Posłuchaj

47:10
Radosław Okrasko prezentuje: Edyta Bartosiewicz, Spięty, Natalia Przybysz i inni (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Edyta Bartosiewicz  "Urodziny"
2. Edyta Bartosiewicz  "Miłość jak ogień"
3. Sunny Morning – "Sunny Morning"
4. Spięty – "Trybuna Małpoludu"
5. Spięty – "Kalikimaka"
6. Dubska – "Banany"
7. Fifidroki – "Kalafior"
8. Natalia Przybysz – "Miód"
9. Oranżada – "Brzytwa świtu"
10. Złe Psy – "Zły Pies"
11. Edyta Bartosiewicz – "Italiano"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 12.06

mat.promocyjne/kr

Polecane