Daniel Popiałkiewicz: nie próbuję być oryginalny na siłę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Daniel Popiałkiewicz: nie próbuję być oryginalny na siłę
Daniel PopiałkiewiczFoto: mat. promocyjne / Sisi Cecylia

Kiedyś ślepo naśladował Pata Metheny'ego, a dziś ma swój własny styl i tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Katowicach. Daniel Popiałkiewicz, uważany za jednego z najciekawszych jazzowych gitarzystów swojego pokolenia, był gościem tego wydania "Serdecznych dźwięków".

Daniel Popiałkiewicz od wielu lat współpracuje z zespołem Łona, Webber & The Pimps oraz akordeonistą Marcinem Wyrostkiem. Okazjonalnie grywał też m.in. z takimi artystami, jak Krzysztof Herdzin, Jimek, Mieczysław Szcześniak, Grażyna Auguścik, Kayah czy Monika Borzym. Od 2008 roku równolegle prowadzi karierę solową, a jego debiutancki albumu zachwycił samego mistrza Jarosława Śmietanę, który stwierdził, że "Popiałkiewicz z dużym wdziękiem i na pełnym luzie udowadnia, że bez wątpienia należy już do ścisłej czołówki gitarzystów jazzowych w Polsce".

Choć ma swój rozpoznawalny, bardzo charakterystyczny styl gry na gitarze, twierdzi, że nigdy nie silił się na granie nietypowych dźwięków. – W świecie muzyki bardziej ambitnej jest generalnie nacisk na oryginalność. Nie wiem, czy to jest OK. Ja nigdy nie próbowałem być oryginalny na siłę, przez długi czas postrzegałem to przez pryzmat jakichś kompleksów – mówił Popiałkiewicz w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.  

Gość "Serdecznych dźwięków" swego czasu był wielkim fanem Pata Metheny'ego. – Przez cały okres studiów byłem w niego zapatrzony. Aż za bardzo, bo potem ciężko mi było pozbyć się pewnych manier w graniu – wyznał w audycji. Wśród innych gitarzystów, którzy wywarli na niego wpływ, wymienił m.in. Erica Claptona, Gary'ego Moore'a i Scotta Hendersona. Ostatnio natomiast najbardziej zafascynował go Izraelczyk Oz Noy, który znalazł "świetny kompromis pomiędzy graniem w sposób skomplikowany i zaawansowany harmonicznie a melodiami wpadającymi w ucho". – Ma proste tematy, ale gdy zaczyna grać solo, to kapcie spadają – zachwycał się Popiałkiewicz.


Posłuchaj

51:28
Daniel Popiałkiewicz: nie próbuję być oryginalny na siłę (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane