Koronawirus, Gazprom i polityka klimatyczna. Jakóbik tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – gwałtownie przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy także rynku energii elektrycznej i gazu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznesalert.pl, pytany o źródła rekordowych cen energii. 

W grudniu 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG Obrót Detaliczny miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną o ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 roku łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Źródła kryzysu

O przyczynach wzrostu cen energii mówił na antenie radiowej Trójki ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik. – Winny jest koronawirus. COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy całej gospodarki – wyjaśnił. – Tak samo jest na rynku energii elektrycznej i gazu – mamy zbyt małą podaż, zbyt duży popyt i dlatego ceny są rekordowe – mówił Wojciech Jakóbik.

Jak zaznaczył, "do tego dochodzą czynniki subiektywne, takie jak celowe działania rosyjskiego Gazpromu, który wykorzystuje kryzys energetyczny". – Podnosi dodatkowo ceny gazu w Europie, bo nie wysyła on tyle gazu, ile by mógł, ale zgodnie z logiką Kremla, który chce wymusić pewne działania  tłumaczył. Jako cel działań Moskwy wskazał chęć zmuszenia Europy do podpisania nowych kontraktów długoterminowych. 

Posłuchaj

9:28
Wojciech Jakóbik o przyczynach wzrostu cen energii i gazu (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl)
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 18.10

kp/mk

Polecane