Nauka kaligrafii to trening uważności. Sztuka pięknego pisania znów w modzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauka kaligrafii to trening uważności. Sztuka pięknego pisania znów w modzie
Kaligrafia jest nauką koncentracji, cierpliwości i uważności – mówi prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią" Katarzyna JaniszewskaFoto: shutterstock.com

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 

Kaligrafia – nauka starannego pisma wraca do łask

Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania. Jeszcze przed nastaniem lat 60. XX wieku nauka kaligrafii była jednym z obowiązkowych przedmiotów w polskich szkołach. Miało to na celu kształtowanie w uczniach charakteru oraz cierpliwości. Autorzy podręczników do kaligrafii przekonywali wręcz, że uczniowie, którzy będą unikać poplamienia zeszytu, jako dorośli będą unikać wszystkiego, co mogłoby "splamić" ich życiorys.

Dziś kaligrafia znów jest popularna. Na warsztaty kaligrafii można uczęszczać niemalże w całej Polsce. – Jest na to moda, z czego bardzo się cieszę. Kaligrafia jest nauką koncentracji, cierpliwości i uważności. Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią" Katarzyna Janiszewska.

Piękno kaligrafii

Osoby uczące się kaligrafii wiedzą, że do napisania jednej litery potrzebne są trzy lub cztery ruchy. Konieczne jest robienie pociągnięć od góry do dołu. Niestosowanie się do tej zasady skutkuje powstawaniem tzw. pajączków. – Atrament wychodzi poza linię i tworzy ślad, którego nie chcemy, więc potem trzeba robić na tym jakieś malunki. Tak robiono kaligrafię przez wieki. Jak zrobił się jakiś pajączek, musiano dekorować pismo, żeby ukryć błędy – wyjaśnia Katarzyna Janiszewska.

Posłuchaj

4:34
Kaligrafia – uczy cierpliwości i rozwija (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Jeżeli przyciśniemy, mamy cudowny efekt pogrubienia. Jeżeli nie naciśniemy, mamy cienką kreseczkę. To właśnie jest piękno kaligrafii – dodaje rozmówczyni Józefa Niewiarowskiego, przykładając mocno zaostrzoną stalówkę do czerpanego papieru. 

Kaligrafia, sztuka ładnego pisania - Robert Syta/Scholaris - portal wiedzy

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.01.2022
Godzina emisji: 11.48

kr

 

Polecane