Zimno, jeszcze zimniej. Gdzie w Polsce notuje się najniższe temperatury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimno, jeszcze zimniej. Gdzie w Polsce notuje się najniższe temperatury?
Masyw Czerwonych Wierchów w Tatrach jest nowym kandydatem na polski biegun zimna, czyli najzimniejsze miejsce w PolsceFoto: shutterstock.com

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.

  • -50°C – nawet tyle może wynosić temperatura w mrozowiskach tatrzańskich w masywie Czerwonych Wierchów. Naukowcy z UAM w Poznaniu twierdzą, że ten obszar Tatr jest kandydatem na polski biegun zimna.
  • Obecny rekord zimna w Polsce pochodzi z Żywca i wynosi -40,6°C. Ze wstępnych pomiarów w czasie bardzo łagodnej zimy w Tatrach, wynika, że najniższa temperatura wynosiła tam -37,3°C. Nowy rekord zimna wydaje się więc prawdopodobny.
  • W syberyjskiej wiosce Ojmiakon notowane temperatury to -34°C w dzień i -38 lub -40°C w nocy. Nierzadko temperatury spadają do -60°C

Nowy kandydat na polski biegun zimna

-50°C – nawet tyle może wynosić temperatura w mrozowiskach tatrzańskich w masywie Czerwonych Wierchów. Tak twierdzą dr Bartosz Czernecki, Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel – naukowcy z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dla których ten obszar Tatr jest kandydatem na polski biegun zimna, czyli najzimniejsze miejsce w Polsce.

– Nasze poszukiwania skierowały się właśnie na Tatry. Patrząc na ukształtowanie terenu, znalezienie takiego miejsca nie było łatwe, ale jest jeden wyjątek w postaci Masywu Czerwonych Wierchów. Kotły są dość suche i nie są zalane wodą, są więc dobrym miejscem do gromadzenia się tzw. basenów zimna, czyli zimnego powietrza, które ochładza się od terenu – wyjaśnia Kamil Filipowski.

Posłuchaj

4:18
Nowy rekord zimna w Polsce. Co wynika z badań poznańskich naukowców? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rekord prawdopodobny

Obecny rekord zimna w Polsce pochodzi z Żywca i wynosi -40,6°C. Wstępne pomiary w Tatrach były dokonywane przez poznańskich uczonych w czasie bardzo łagodnej zimy. Najniższa temperatura, jaką wtedy zanotowali, wynosiła -37,3°C. Ogłoszenie Masywu Czerwonych Wierchów najzimniejszym miejscem w Polsce wydaje się więc prawdopodobne.

– Wklęsłe formy terenu, w których chcemy mierzyć te mrozowiska, jednocześnie sprzyjają akumulacji śniegu. Zdarza się więc często, że w tych właśnie wklęsłych formach terenu mamy po 4-5 m śniegu. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, stację pomiarową zainstalujemy dopiero wczesną wiosną – zapowiada Bartosz Czarniecki.

Życie z syberyjskimi mrozami

Naukowcy z poznańskiego UAM oceniają, że w kotłach tatrzańskich Czerwonych Wierchów podczas fali mrozów w 1929 roku temperatura sięgnęła nawet -60°C. Właśnie takich temperatur nierzadko doświadczają mieszkańcy obszarów wiecznej zmarzliny. Należy do nich Syberia, a dokładnie wioska, która nazywa się Ojmiakon i którą odwiedził Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji.


Posłuchaj

6:31
Korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i życie w syberyjskim mrozie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Notowane tam temperatury to -34°C w dzień i -38 lub -40°C w nocy. Nierzadko temperatury spadają do -60°C. Kilkakrotnie stwierdzano tam najniższe na świecie temperatury w miejscach zamieszkałych przez człowieka – opisuje dziennikarz w rozmowie z Piotrem Firanem. 

– Tylko na kilka tygodni w ciągu roku część tego obszaru rozmarza. To niesie za sobą sporo różnych ograniczeń np. dla dziennikarzy – szczególnie telewizyjnych czy fotoreporterów. Akumulatory w sprzęcie wysiadają już po kilkunastu minutach pracy w takich warunkach. Trzeba mieć inne obiektywy, inne przesłony, żeby biel śniegu nie zakłócała obrazu.

Jak się ubierać, przebywając na Syberii?  Przede wszystkim trzeba chronić stopy i twarz. Pamiętajmy o tym, żeby buty były na grubej podeszwie, która będzie izolować nas od zmarzniętego podłoża. Najlepiej mieć długą kurtkę z kapturem, który powinien mieć sztuczne albo naturalne włosie. Na włosiu skrapla się para, którą wydychamy wraz z powietrzem. Wtedy zmarzlina nie osadza się nam na policzkach czy na nosie i nie uszkadza skóry – radzi Maciej Jastrzębski.  


Tak Żyją Ludzie W Najzimniejszym Miejscu Na Ziemi/To Interesujące
***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorzy materiałów reporterskich: Krzysztof Polasik, Maciej Jastrzębski
Data emisji: 10.01.2022
Godziny emisji: 6.50, 7.19

kr

Polecane