Jak wyobrażano sobie 2022 rok? Które wizje mają szansę się ziścić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyobrażano sobie 2022 rok? Które wizje mają szansę się ziścić?
Jedna z wizji nt. "miasta przyszłości". Foto: Shutterstock

Czego spodziewamy się po nowym, 2022 roku? Jak opisywano go w literaturze i w jaki sposób wyobrażali go sobie nasi przodkowie? Czy ich przemyślenia i wizje mają szansę się spełnić? 

– Jest taki ciekawy i popularny w internecie artykuł z roku 1922. Kilka znaczących wtedy osób poproszono, by wyobraziły sobie 2022 rok, czyli przeniosły się w przyszłość o sto lat. Materiał naukowo-badawczy, którym wtedy dysponowano, nie pozwalał przewidzieć tego, co będzie się dziś działo. Internautów najbardziej rozbawiły przewidywania pana, który był przewodniczącym Ligii Alkoholowej. Prognozował on, że w 2022 roku świat będzie pozbawiony alkoholu, a spożywać będzie go jedynie garstka degeneratów, chroniąca się przed ludzkim osądem. Widać, jak mocno wierzył on w siłę prohibicji – mówił w Trójce Jacek Piekara, autor książek fantasy.

Odkrywanie świata

– W rozważaniach warto sięgnąć do roku 1972. Pięćdziesiąt lat temu wysłano czwartą załogę w misję na księżyc. Cała ludzkość była wtedy przekonana, że na początku XXI wieku będziemy mieli Układ Słoneczny u swoich stóp, a przynajmniej Księżyc i Marsa. Kompletnie nic nie wypaliło z tych planów. To przykre. Pisarze science fiction liczyli, że powróci czas wielkich wypraw, a my będziemy eksplorować i poznawać już nie tylko zakątki Ziemi, ale i wszechświata. W zamian za to dostaliśmy inne bonusy, takie jak chociażby internet – powiedział.

Promowane wartości

– Pisarze science fiction i futurologowie mówili, że w XXI wielu wyeliminujemy choroby, a przede wszystkim nowotwory. Okazało się, że owszem mamy postęp, potrafimy ratować i przedłużyć ludzie życie, ale jednak ta maksymalna jego długość nadal nie jest przekroczona. Ludzkość skupia się chyba jednak na czymś innym: na rozrywce i komunikacji. Nigdy nie byliśmy zamienieni w tak wielką, globalną wioskę. Nie mieliśmy też dostępu do takiej skarbnicy wiadomości, jaką jest internet. Możemy obcować z literaturą, naukowymi opracowaniami i przeczytać badania popularnonaukowe, obejrzeć filmy oraz sztukę teatralną. Człowiek mieszkający na dzikim odludziu może włączyć internet i obejrzeć, co tylko chce. Może również się uczyć – podkreślał gość "Leniwego przedpołudnia".

– Sieć daje ogrom możliwość. Światy wirtualne od kilkudziesięciu lat występują w literaturze fantastycznej. Gdy uda nam się stworzyć świat tak ściśle odwzorowujący rzeczywistość, będziemy zagubieni w tym, co jest nasz realnością – dodał.

Posłuchaj

48:32
Wyobrażenia o 2022 roku (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Jacek Piekara (autor książek fantasy)
Data emisji: 9.01.2022
Godzina emisji: 10.07

zch

Polecane