Jak być bezpiecznym w sieci? Przewodnik dla najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak być bezpiecznym w sieci? Przewodnik dla najmłodszych
"Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu" ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci.Foto: Shutterstock

Co czyha w czeluściach sieci internetowej? Z czym muszą mierzyć się jego użytkownicy, również ci najmłodsi? Czy uśmiechnięte selfie zawsze jest szczere? Odpowiedzi na najtrudniejsze pytania można znaleźć w "Przewodniku po czarodziejskiej krainie Internetu". 

"Przewodnik po czarodziejskiej krainie Internetu" ułatwi najmłodszym bezpieczne korzystanie z globalnej sieci. Publikacja jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy pobrać plik ze strony internetowej. 

– Zgłosiła się do nas Komisja Europejska. Zaproponowała, żeby opracowany przez nas przewodnik dla dzieciaków, który ukazał się na czas nauki zdalnej, został wydany dla najmłodszych w całej Unii Europejskiej. To było wiele miejscy ciężkiej pracy. Musieliśmy ten jeden tekst przełożyć na 24 języki występujące w krajach Unii. Teraz mamy z tego ogrom satysfakcji – powiedziała Sylwia Szwed, autorka przewodnika.

– Ogrom ludzi pracował nad tym, by można było pobrać przewodnik. Wystarczy do tego tablet, laptop lub komputer. Przewodnik jest dostępny dla wszystkich w formacie pdf – podkreśliła.

Depresja 

– Jeśli brakuje wam uśmiechu, czujecie się przygnębieni, samotni, a może nawet cierpicie na depresję, ten przewodnik może wam pomóc. Może sprawić, że zrozumiecie, co dzieje się dookoła i być może będzie wam z tym łatwiej – zaznaczyła Kasia Stoparczyk. 

– W Polsce i na świecie coraz więcej dzieci choruje na depresję. Czasami trudno nawet wstać im z łóżka. Moje redakcja tak przejęła się tematem, że w przyszłych numerach "Kosmosu" planujemy stworzyć dział poruszający tematy naszego życia i zdrowia wewnętrznego. Chcemy tłumaczyć te zagadnienia. Dobrze, gdy jest różowo i wszędzie widzimy jednorożce, ale bywają też dni bardzo trudne – doprecyzowała Sylwia Szwed.

Co kryje się za idealnym selfie? 

Gdy przeglądamy na portatylach cudowne selfie, najczęściej towarzyszy im uśmiech– Selfie samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Uwielbiam robić je z moimi dziećmi. Gdy jednak widzimy kogoś, kogo nie znamy, i widzimy, że ta osoba ma same uśmiechnięte zdjęcia, powinniśmy zastanowić się, czy to możliwe, żeby cały czas mieć autentyczny uśmiech na twarzy? Warto włączyć krytyczne myślenie i przemyśleć, czy jest to w ogóle możliwe? W przewodniku znajdziemy opowieść o dwóch dziewczynkach, które znają się ze szkoły. Podziwiają nawzajem swoje zdjęcia. Okazuje się jednak, że jedna z nich mieszka w ciasnym pokoiku i ma kłopoty z rodzicami. Nie znamy kontekstu, ale często okazuje się on zupełnie sprzeczny z tym, co widać na zdjęciach. Za kadrem kryje się wiele innych informacji. Warto o tym pamiętać – podsumowała gość "Zagadkowej niedzieli".  

Czytaj także:

Posłuchaj

51:08
Przewodnik ułatwiający najmłodszym bezpieczne poruszanie się po sieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Sylwia Szwed (autorka "Przewodnika po czarodziejskiej krainie Internetu")
Data emisji: 9.01.2022
Godzina emisji: 9.07

zch

Polecane