David Bowie – "Toy". Muzyczna droga, która wiodła do niezwykłego albumu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
David Bowie – "Toy". Muzyczna droga, która wiodła do niezwykłego albumu
Mural autorstwa Dawida Celeka z podobizną Davida Bowie na ścianie bloku przy ul. Marii Kazimiery 1 na warszawskim Żoliborzu Foto: PAP/Albert Zawada

– Gdybym był zmuszony, ale absolutnie zmuszony, żeby wybrać tylko jeden album tego artysty, to pewno wybrałbym "Scary Monsters" z 1980 roku. To był jego pierwszy longplay, który sobie kupiłem za własne, niemałe pieniądze – przyznał Leszek Adamczyk, zapraszając na audycję, której bohaterem był David Bowie. 

8 stycznia świętowaliśmy przypadającą tego dnia 75. rocznicę urodzin artysty. 10 stycznia z kolei obchodzić będziemy 6. rocznicę jego śmierci. – Zwykle z takiej okazji wraca muzyka sławnego artysty, ale dziś mamy też w studiu rarytas. Pierwszą oficjalną i samodzielną edycję jego niewydanej za życia płyty "Toy" – mówił muzyczny dziennikarz Trójki. 

– Po bardzo udanym występie na festiwalu w Glastonbury w 2000 roku David Bowie ze swoim siedmioosobowym zespołem przez kilka miesięcy pracował w studio w Nowym Jorku. Nagrywał nowe wersje swoich mniej znanych kompozycji z lat 1964-1971, czyli tych jeszcze sprzed startu wielkiej kariery. Czynił to w starym stylu. Zespół grał wspólnie, na żywo w studiu, nagrywając wiele wersji starych piosenek. Bowie chciał wybrać najlepsze i szybko wydać nowy album, ale produkcja się przedłużała. Pojawiły się problemy z przeniesieniem praw autorskich – wyjaśniał, przybliżając słuchaczom historię albumu, Leszek Adamczyk. Ostatecznie Bowie zrezygnował z wydania płyty, publikując w 2002 roku zamiast niej album "Heathen" z nowymi kompozycjami. 

"Toy" to ostatnia pozycja w dyskografii Davida Bowiego, do której prawa nabyła ostatnio za 250 milionów dolarów wytwórnia Warner Chappell Music

Twórca inspirujący pokolenia

Madonna, Arctic Monkeys, The Cure, Lady Gaga, Depeche Mode, Pulp… Długo można wyliczać zespoły i artystów, którzy przyznają, jak wiele zawdzięczają Davidowi Bowiemu. I nie chodzi tylko o muzykę, ale kompleksowy artystyczny wizerunek, któremu przez lata przyświecała idea nieprzerwanego rozwoju, ciągłej zmiany. 

Folk, glam rock, nowa fala, punk, soul, jazz, muzyka eksperymentalna i elektroniczna – David Bowie wielokrotnie dowodził, że niestraszne mu przekraczanie stylistycznych granic. Potwierdza to cała kariera artysty. Rozpoczął ją w połowie lat 60., głośno zrobiło się o nim pod koniec tamtej dekady za sprawą singla "Space Oddity", a status megagwiazdy na Wyspach Brytyjskich zapewniła mu kompozycja "Life on Mars" z albumu "Hunky Dory" z 1971 roku.

Kariera muzycznego kameleona trwająca dziesięciolecia 

Był jednym z najlepiej sprzedających się artystów sceny rockowej. Na całym świecie rozeszło się ponad 140 milionów jego płyt. W 1996 roku został członkiem Rock And Roll Hall of Fame. Magazyn "Rolling Stone" umieścił go na 39. miejscu na liście najwybitniejszych artystów muzycznych wszech czasów. 

David Bowie/David Bowie – Space Oddity (Official Video)

Pierwszym przebojem Davida Bowie był utwór "Space Oddity" z 1969 roku. W kolejnych latach wydał jeszcze 21 albumów, na których znalazły się hity takie, jak "Space Oddity", "Changes", "The Jean Genie" czy "Rebel Rebel". 

Czytaj także:

Jego ostatni, wydany za życia artysty, album zatytułowany "Blackstar" ukazał się 8 stycznia 2016 roku, w dniu 69. urodzin artysty. Płyta okazała się pożegnalnym prezentem dla fanów. David Bowie zmarł dwa dni po ukazaniu się wydawnictwa. 

David Bowie/Welcome to the David Bowie channel

Nie tylko muzyk

Był również aktorem. Jego pierwszą poważną kreacją filmową była tytułowa rola w filmie "The Man Who Fell to Earth" za którą zebrał znakomite recenzje. W kolejnych latach grał m.in. u Davida Lyncha czy Martina Scorsesego. 

Posłuchaj

49:17
David Bowie i jego właśnie wydany album "Toy". Historia z happy endem po ponad 20 latach (Dym na wodzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dym na wodzie
Autor audycji: 
Leszek Adamczyk
Data emisji: 
8.01.2022
Godzina emisji 
18.08

gs/kr

Polecane