Akcja "Wymiana ciepła" we Wrocławiu. Ciepłe ubranie dla każdego, kto potrzebuje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Akcja "Wymiana ciepła" we Wrocławiu. Ciepłe ubranie dla każdego, kto potrzebuje
Wrocławscy potrzebujący mogą zabrać ciepłe ubranie z wieszaków rozstawionych w mieścieFoto: Shutterstock

Pojemniki na odzież używaną powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej zastępują je miejskie wieszaki. To miejsca, w których można nieodpłatnie powiesić ubiór lub go zabrać. Rozwieszone w ten sposób ubrania są widoczne dla każdego. Dzięki temu może z nich skorzystać każdy potrzebujący.

– Jeśli mają państwo ciepłe ubrania, to możecie je przynieść i zostawić. Jeśli z kolei potrzeba wam czegoś do ubrania, wystarczy zabrać wybraną odzież z wieszaka. Zależy nam na tym, by ubrania były bardzo ciepłe i jak najmniej zniszczone – mówiła Honorata Maj z wrocławskiej organizacji. 

– Podstawą tej akcji jest zaufanie społeczne. W poprzednich sezonach widzieliśmy duże zainteresowanie. Szczególnie gdy robi się ciemno. Potrzebujący mieszkańcy są wtedy mniej skrępowani. Były też sytuacje ściskające za serce, kiedy po śmierci bliskiej osoby przywożone były do nas pozostałe po niej ubrania. Rodzina chciała w ten sposób wpuścić je w krwiobieg miasta, a nie zwyczajnie wyrzucić – opowiedziała. 

Dyskrecja

– Wiele osób mówi nam, że biorą rzeczy dla bliskich, znajomych czy potrzebujących sąsiadów. Nie stygmatyzujmy tego wieszaka. Można korzystać z niego jak ze zwykłej wymienialni. Jeśli potrzebujemy nowego płaszcza lub chcemy zostawić starą kurtkę, również możemy z niego skorzystać. Atutem tej akcji jest także ekologiczne nadawanie ubraniom drugiego życia – wyjaśniała.  

Akcja "Wymiana ciepła" została zainicjowana w Warszawie. Zyskała rozgłos głównie dzięki mediom społecznościowym. Do inicjatywy stopniowo przyłączały się również inne miasta, w tym Wrocław.  

Obecnie najbardziej potrzebne są ciepłe rzeczy: kurtki, płaszcze, swetry, bluzy, polary, bluzki, spodnie, rękawiczki, szaliki i czapki. Organizatorzy poszukują ubrań zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, we wszystkich rozmiarach.

Posłuchaj

2:55
Wieszaki pełne ubrań wróciły na Wrocławskie ulice. "Każdy może wziąć to, czego potrzebuje" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Marszał 
Data emisji: 8.01.2021
Godziny emisji: 6.50

zch

Polecane