Urodziny Króla. Elvis Presley uosobieniem Ameryki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny Króla. Elvis Presley uosobieniem Ameryki
Elvis Presley, nazywany Królem Rock'n'rolla, uchodzi za legendę muzyki i symbol popkulturyFoto: Collection PVDE/Rue des Archives/Forum

Dziś skończyłby 87 lat. 8 stycznia 1935 roku urodził się Elvis Presley – showman i piosenkarz, który zrewolucjonizował muzykę rozrywkową na całym świecie. Szacuje się, że porwał za sobą miliardy fanów. Elvis zmarł w 1977 roku. Spiskowe teorie fanów głoszą jednak, że muzyk ma się dobrze, a zasłużoną emeryturę spędza na Hawajach.

  • Elvis Presley uchodzi za ikonę popkultury i wyznacznik amerykańskiego stylu bycia. Porywał nie tylko swoim głosem, ale też charakterystycznymi, prowokującymi ruchami.
  • Kariera Presleya trwała 21 lat. Muzyk zmarł w swojej posiadłości w sierpniu 1977 roku. Wielu fanów nadal uważa, że jego śmierć była sfingowana, a showman do dziś wypoczywa na Hawajach.
  • W Graceland, domu Elvisa, co roku organizowane jest przyjęcie urodzinowe dla Króla. W tym roku zaplanowano zabawę taneczną oraz pokaz filmu "Viva Las Vegas".

– Elvis Presley zapisał się w historii świata. Mówi się, że jest najbardziej charyzmatycznym muzykiem XX wieku. Wprowadził rock'n'rolla na światową orbitę. To nie tylko znakomity wokalista i gitarzysta, ale też showman. Dla Amerykanów na zawsze stał się symbolem zmieniającego się świata i buntu lat 50. Jego twórczość stanowiła odejście od klasycznego wtedy popu wykonywanego m.in. przez Paula Ankę – usłyszeliśmy. 

– Elvis wprowadzał do swoich utworów elementy muzyki czarnej oraz rhythm'n'bluesa. Na początku porwał miliony, a potem miliardy. Można bezpiecznie używać takich liczb, czego dowodzi koncert z Hawajów "Aloha from Hawaii". Zrealizowany w 1973 roku, był pierwszym występem charytatywnym, transmitowanym przez satelitę na cały świat. Koncert oglądało ponad 1,5 mld widzów – mówił amerykański korespondent Jan Pachlowski.  

Dorobek Króla

– Presley zainspirował się muzyką czarnoskórych w kościele baptystów. Słuchał jej, a potem chwycił za gitarę. Mimo że nauczyciel muzyki dał mu wtedy odpowiednik polskiej trojki, Elvis postanowił zostać muzykiem. Dwie pierwsze piosenki nagrał dla swojej mamy. Presley to jednak nie tylko głos i gitara, ale przede wszystkim sposób poruszania się i prowokacyjne ruchy. To one sprawiły, że publiczność dostrzegła w nim coś nowego. Pierwszy kontrakt z wytwórnią podpisał w 1955 roku, a "Love me tender" trafiło na pierwsze miejsce listy bestsellerów. Kariera Elvisa trwała 21 lat – opowiadał Tadeusz Szmelter, krytyk muzyczny z Chicago.  

Posłuchaj

5:26
Fani świętują urodziny Elvisa Presleya. Co wiemy o postaci Króla Rock'n'rolla? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie tylko muzyka

– Elvis był również aktywny w Hollywood. Z jego udziałem powstało 31 filmów. Wystąpił w nich zarówno jako aktor, jak i wykonawca. Jest ikoną popkultury i twarzą Ameryki na cały świat. Sprzedał 600 mln płyt. Mówi się, że zapoczątkował szał na punkcie muzyków – wyjaśniał Jan Pachlowski.

Elvis Presley "Love Me Tender" (October 28, 1956) on The Ed Sullivan Show / The Ed Sullivan Show

Najczęściej czytane

Urodziny Króla

– Dziś Graceland, dom Elvisa, stanowi muzeum poświęcone jego osobie. Można zobaczyć tam pamiątki, przedmioty należące do muzyka czy stroje, które tak lubił i często zmieniał. Z okazji urodzin Elvisa dziś w Memphis organizowane jest wielkie przyjęcie. Zaplanowano pokaz filmu "Viva Las Vegas" oraz wielką zabawę taneczną na cześć Króla – podsumował. 

Wielka inspiracja

– Od dziecka jestem fanem Elvisa. Kilkanaście lat temu sprowadziłem sobie ze Stanów replikę jego gitary. Koleżanki z pracy namówiły mnie, żebym przyniósł ją do pracy i zaśpiewał. Nie chciałem się zgodzić, ale przekonały mnie. Potem zorganizowałem pierwszy koncert dla koleżanek i kolegów z pracy. Nagrałem go i wrzuciłem do sieci. Tak znalazł mnie jeden z moich obecnych muzyków. W ten sposób zaczęła się przygoda ze śpiewaniem. Z każdym kolejnym rokiem coś się zmieniało, doszła charakteryzacja, instrumenty będące replikami tych oryginalnych oraz stroje. Teraz to rodzaj przedstawienia muzycznego. Zależy nam, by słuchacze mogli poczuć namiastkę tego, co działo się na koncercie Króla – powiedział Piotr Skowroński, polski Elvis, laureat konkursu sobowtórów.

Posłuchaj

4:37
Muzyka wykonywana z pasji. Polski Elvis o swoim idolu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor relacji: Jan Pachlowski
Gość: Piotr Skowroński (sobowtór Elvisa Presleya, laureat konkursu sobowtórów)
Data emisji: 8.01.2021
Godziny emisji: 7.13, 8.15

zch/kr

Polecane