Uwaga na informacje o zaginionych dzieciach. To nowa próba oszustwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga na informacje o zaginionych dzieciach. To nowa próba oszustwa
Oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojeni częściej klikamy niesprawdzone linkiFoto: Shutterstock/SpeedKingz

W internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych, coraz częściej pojawiają się dramatyczne informacje o zaginionych lub porwanych dzieciach, na które czekają zrozpaczeni rodzice. Te wiadomości czy posty to niestety nic innego jak nowa metoda oszustów.

  • Jak rozpoznać fałszywą informację o porwaniu dziecka?
  • Czy policja poszukuje zaginionych poprzez portale społecznościowe?
  • Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Informacje dotyczące zaginięć dzieci z okolic Wielunia, Sieradza, Pajęczna, udostępniane w ciągu ostatnich kilku dni w mediach społecznościowych, to tzw. fake newsy, tworzone i wykorzystywane w celu oszustwa - przestrzega policja. 

Nowy sposób na wykradzenie danych

– Razem z takim fake newsem pojawia się na portalu społecznościowym link, którego kliknięcie przez nas pozwala oszustom zainfekować nasz telefon, bądź też inne urządzenie, i zainstalować, bez naszej wiedzy oczywiście, oprogramowanie szpiegujące. Jego działanie polega na sczytywaniu danych do logowań do bankowości elektronicznej w postaci loginu i hasła – wyjaśnia aspirant Magdalena Matyszczak z sieradzkiej policji.

W tym tygodniu w lokalnych serwisach ogłoszeniowych pojawiła się kolejna informacja o rzekomym zaginięciu dziecka. Miało chodzić o Hanię z Wielunia, na którą czekają załamani rodzice. Policja nie otrzymała jednak żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Jak przypomina starszy aspirant Katarzyna Grela, rzecznik wieluńskiej policji, w przypadku zaginięć dzieci obowiązują zupełnie inne procedury. Jako przykład może posłużyć sytuacja sprzed ponad roku. W październiku 2020 roku doszło do uprowadzenia dziecka. W kilku powiatach trwała obława policyjna, mająca na celu zatrzymanie sprawcy porwania. 

Jak wygląda procedura poszukiwania zaginionych?

– Informacja o zdarzeniu dotarła do wieluńskiej policji, błyskawicznie uruchomiono funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej policji w Łodzi, a następnie w Opolu, i z zarządu Centralnego Biura Śledczego w Łodzi. Włączono również grupę tzw. łowców cieni CBŚP. Ci doświadczeni policjanci natychmiast rozpoczęli działania, zbierali szczegółowe informacje, weryfikowali i analizowali wszystkie szczegóły. W takich sprawach czas i brak rozgłosu mają ogromne znaczenie – podkreśla Joanna Kącka z komendy wojewódzkiej policji w Łodzi.

Dziecko udało się uratować, a porywacza zatrzymać. Sprawa zakończyła się szczęśliwie, ale nie każda informacja o porwaniu, szczególnie pochodząca z internetu, jest prawdziwa. W ubiegłym roku policja w Pajęcznie otrzymała zgłoszenie o prawdopodobnym porwaniu dziecka i apel o pomoc. 

Czytaj także:

– Na jednej z grup na Facebooku pojawił się artykuł o porwanej 11-letniej Oli z Pajęczna. W krótkim czasie post z linkiem do artykułu trafił do kilku tysięcy osób. Pod wpisem było zamieszczone nagranie z monitoringu, na którym rzekomo trzy dorosłe osoby siłą porywają dziewczynkę. Aby je obejrzeć, należało potwierdzić swój wiek za pomocą platformy społecznościowej. Był to fake news, który w swoim opisie zawierał pułapki stworzone przez oszustów – mówi Marcin Pawełoszek z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie. 


Posłuchaj

3:50
Internetowe posty i informacje o porwanych dzieciach. Nie klikaj w nie! To próba oszustwa (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pamiętaj o ostrożności

Policja przestrzega przed nadmiernym zaufaniem w takich sytuacjach. – Chcą wykorzystać ludzką wrażliwość, dobroduszność, zmanipulować człowieka, zagrać na jego uczuciach – dodaje aspirant Magdalena Matyszczak. Przypomina, aby w takich sytuacjach nie podawać w internecie żadnych swoich danych czy numerów kont bankowych. – Tak naprawdę w większości przypadków to głównie niewiedza i brak naszej podejrzliwości mogą powodować, że zostaniemy oszukani – zaznacza.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału dodatkowego: Adrian Krupa
Data emisji: 7.01.2022
Godzina emisji: 17.20

gs

Polecane