Biblioteka z dojazdem pod dom. Bibliobus rusza w trasę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblioteka z dojazdem pod dom. Bibliobus rusza w trasę
Bus po brzegi wypełniony książkami ruszy na ulice gminy Kobylnica.Foto: Shutterstock

Książki, gazety i audiobooki z dostawą pod sam dom. Drogi gminy Kobylnica na Pomorzu przemierzać będzie bibliobus. Pojazd należący do miejscowej biblioteki da mieszkańcom możliwość wypożyczania interesujących ich pozycji, bez konieczności wychodzenia z domu.

 Bibliobus to obwoźna biblioteka. Ten pomysł nie jest nowością. Podobne funkcjonowały już w latach sześćdziesiątych. Dzięki nim książki docierały do najdalszych zakątków kraju. Ich działanie było podobne do kin objazdowych. W tej chwili pomysł przeżywa swój renesans. Obserwujemy dobre praktyki innych bibliotek. W części z nich pojawiają się podobne busy, które docierają z książkami do małych miejscowości i wioseczek, w których nie ma filii bibliotecznych  opowiadała Renata Sztabnik, dyrektor gminnej biblioteki publicznej w Kobylnicy. 

Jak działa?

– Możemy zarówno wybrać książkę na miejscu jak i zamówić tę, która nas interesuje. Wartością bibliobusu jest to, że księgozbiór musi być stale aktualizowany i uzupełniany. To nie mogą być ciągle te same książki. Przynajmniej raz w tygodniu bibliobus będzie się pojawiał w danym miejscu. Pracujemy nad specjalnym rozkładem jazdy. Oferta nowych książek, czasopism i audiobooków będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Stworzyliśmy ten projekt głównie z myślą o osobach starszych oraz tych z dysfunkcjami narządów ruchu. Wiele z tych osób nie ma możliwości, by dostać się do biblioteki – wyjaśniała.

Chętni na książki

– Od jakiegoś czasu obserwowaliśmy zapotrzebowanie na takie usługi. Bibliobus, poza miejscem wypożyczenia i zwrotu książek, będzie również służył do czynności animacyjnych. Chcemy organizować eventy biblioteczne w terenie i spotkania autorskie. W bibliobusie znajdzie się wszystko, co mamy w ofercie stacjonarnej. Może kojarzycie państwo samochody, które jeździły po miejscowościach, grały muzyczkę i sprzedawały lody. My chcemy zrobić podobnie – podsumowała.  

Posłuchaj

4:25
Bibliobus rusza w drogę po gminie Kobylnica (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Siwiec (Radio Gdańsk)
Data emisji: 07.01.2022
Godzina emisji: 7.15

zch

Polecane