Wyjątkowo długi karnawał 2022. Czas zabawy, spotkań i… pożegnania z mięsem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyjątkowo długi karnawał 2022. Czas zabawy, spotkań i… pożegnania z mięsem
Karnawał to okres, kiedy pozwalamy sobie na luz, swobodę i spontaniczne świętowanieFoto: shutterstock.com

Przed nami karnawał – w tym roku potrwa wyjątkowo długo, bo blisko dwa miesiące. Skąd wzięła się karnawałowa tradycja i jak w ciekawy sposób można wykorzystać nadchodzące tygodnie?

  • Karnawał w 2022 roku trwa od 6 stycznia do 2 marca.
  • Karnawał to wielowiekowa tradycja chrześcijańska i okres, kiedy pozwalamy sobie na luz, swobodę i spontaniczne świętowanie. Pamiętając o zbliżającym się Wielkim Poście, biorący udział w karnawale nie żałują sobie dań mięsnych i słodyczy.

Karnawał – luz, swoboda i dobre jedzenie

Karnawał (w Polsce nazywany także "zapustami" lub "mięsopustem") to wielowiekowa tradycja chrześcijańska, a przede wszystkim okres, w którym częściej pozwalamy sobie na luz, swobodę i spontaniczne świętowanie. Karnawał przejawia się również w naszej diecie. Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Pamiętając o zbliżającym się Wielkim Poście, biorący udział w karnawale nie żałują sobie dań mięsnych i słodyczy.

Czas karnawału wpisuje się również w cykl natury i zapowiada bliskie nadejście wiosny, stąd też uczeni jego początków upatrują w kultach płodności i kultach agrarnych. Skakanie w celu przekonania bogów do zesłania obfitych plonów miało przypominać taniec, stąd porównanie do zabawy karnawałowej.

Taneczne przygotowania do wielkopostnego wyciszenia

– W zależności od kultury, karnawał może trwać od kilku miesięcy, tak jak na przykład w Wenecji, gdzie zaczyna się już w połowie października, do kilku dni, które są zazwyczaj kumulacją. Wtedy odbywają się te największe imprezy – mówi edukatorka, Justyna Dominiak. – Karnawał jest wszystkim tym, na co nie możemy sobie pozwolić na co dzień. Jest zabawą, spełnianiem swoich pragnień, którym nie możemy na co dzień do końca się oddać. Jest też czasem, kiedy ludzie żegnali się z tradycyjnymi posiłkami i przygotowywali się na okres wyciszenia oraz pokuty w jedzeniu – wyjaśnia.

Posłuchaj

3:39
Rozpoczął się karnawał 2022. Jak możemy spędzić najbliższe dwa miesiące? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pogawędki przy stołach w karnawale przeplatają się z ruchem, szczególnie tańcem. W związku z restrykcjami pandemicznymi początek karnawału można spędzić na trenowaniu kroków w domu. To dobry czas na przyswojenie sobie podstawowych ruchów lambady, rumby i przede wszystkim samby. – Samba to taniec bardzo żywiołowy, to taniec całego ciała. Na pewno będziemy potrząsać ramionami, będą tańczyły bioderka, pracują również ręce – opisuje Katarzyna Ciepielak z Domu Kultury na stołecznym Ursynowie. 

Na przyswojenie ruchów w pozostałych tańcach, spotkania i biesiady czas mamy do 2 marca. Wówczas w kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna się Wielki Post, a po nim ponowny okres świętowania związany z Wielkanocą.

W CZWARTKI O KULTURZE – Karnawał na Mazowszu/Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 07.01.2022
Godzina emisji: 8.20

kr

Polecane