Zanim wyjedziesz w góry. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zanim wyjedziesz w góry. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa
– Pomysł wyjścia zza biurka prosto na Świnicę nie jest pomysłem dobrym – przypomina Przemysław LisFoto: Shutterstock/Halfpoint

Prawie wszyscy marzymy o zimowym wypoczynku w górach. Co zrobić, żeby upragniony urlop nie stał się przyczyną kontuzji czy stresów?

  • Jak przygotować się do udanego i bezpiecznego urlopu w górach?
  • Na co zwracać szczególną uwagę, szusując na stoku?
  • Czym jest "Akademia bezpieczeństwa RCB"?

O tym, jak bezpiecznie wypoczywać zimą, mówi pierwszy odcinek serii "Akademia bezpieczeństwa RCB", który powstał we współpracy z Polskim Radiem. 

Odpowiednie przygotowanie = udany wypoczynek

Po pierwsze, przygotowanie i planowanie. Zima to okres, w którym bardzo łatwo kontuzje, zarówno na stoku jak na szlaku. Jak mówi ratownik TOPR Michał Tragarz, zanim wyruszymy w trasę, zadajmy sobie pytanie, czy na pewno jej podołamy. Druga bardzo ważna rzecz to rozgrzewka.

– Niektórzy wyjeżdżają w nocy w piątek. Przyjeżdżają nad ranem w sobotę, atakują Rysy i wielu się po prostu nie udaje przeżyć do południa, bo wyjście z tzw. biurka w góry to chyba jest najgorsze, co można zrobić. Można przyrównać to chyba tylko do samochodu, który uruchamiamy na dwudziestostopniowym mrozie i z największą możliwą dozwoloną prędkością obrotową ruszamy na drogę ścigać się – przestrzega ratownik TOPR. 

Uważaj na siebie i obserwuj innych

Jak przypomina sierżant sztabowy Dariusz Stasiak, podczas korzystania ze stoku trzeba mieć oczy dookoła głowy. – Przede wszystkim zwracać uwagę na innych uczestników tej śnieżnej zabawy. Trzeba patrzeć, jak ludzie inni jeżdżą. Wiadomo, narty są coraz nowsze, coraz szybsze, coraz łatwiej się skręca. Trzeba patrzeć po prostu, jak jeżdżą inni – podkreśla. 

Fani białego szaleństwa przyzwyczaili się już do widoku policjantów na stoku i, jak zapewnia sierżant sztabowy Artur Górecki, większość odpoczywających reaguje na ich obecność wśród narciarzy pozytywnie. 

Czytaj także:

Nie wszyscy korzystający ze stoków mogą się jednak pochwalić doskonałymi umiejętnościami, a jak zwraca uwagę jeden z szusujących, coraz mniej osób może pozwolić sobie na indywidualne zajęcia z instruktorem ze względu na rosnące koszty takich lekcji. Osoby przekonane co do swoich umiejętności, a nie dysponujące nimi stanowią dla innych ogromne zaskoczenie. 

"Akademia bezpieczeństwa RCB"

Rozmowy z ratownikami, policjantami i turystami to część kampanii edukacyjnej "Akademia bezpieczeństwa RCB", jej pierwszy odcinek zatytułowany "Nie dać się zimie" pojawi się w internecie jeszcze w styczniu. 


Posłuchaj

3:31
Odpoczynek w górach. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cały cykl ma składać się z poradników skierowanych do odbiorców w każdym wieku. W ramach "Akademii bezpieczeństwa RCB" pojawi się 12 odcinków. Wszystkie dotyczyć będą tematów związanych z zagrożeniami, aby uświadamiać o niebezpieczeństwie. 

Akademia Górska TOPR - Odcinek 5 - Zimowa, Piesza Turystyka Wysokogórska/Polskie Himalaje

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału dodatkowego: Przemysław Lis 
Data emisji: 6.01.2022
Godzina emisji: 16.50

gs

Polecane