"Dzień dziś wesoły". Orszaki Trzech Króli w setkach miast

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzień dziś wesoły". Orszaki Trzech Króli w setkach miast
Orszak Trzech Króli Foto: PAP/Adam Warżawa

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli był "Dzień dziś wesoły". W kolędowych pochodach z Trzema Królami można było uczestniczyć w 668 miejscowościach w Polsce. – W to święto Objawienia Pańskiego wychodzimy na ulice, żeby wspólnie kolędować z innymi, znajomymi, nieznajomymi i iść do stajenki betlejemskiej – mówił jeden z uczestników warszawskiego Orszaku. 

6 stycznia wierni Kościoła katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Wierni udają się jednak nie tylko do kościołów. Od 2009 roku ulice polskich miast przemierzają Orszaki Trzech Króli wywodzące się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej

Jezus przyszedł do wszystkich

– Potrzebujemy takich pozytywnych energii, które pozwalają nam się łączyć, a nie dzielić – podkreślił Paweł Czerenko z fundacji Orszak Trzech Króli. 

– Jezus, jak się urodził na świecie, urodził się nie dla jednego narodu, a dla nas wszystkich – podkreślił John Peter z Tanzanii wcielający się w postać jednego z króli w warszawskim orszaku. – Idziemy całymi rodzinami, bez względu na przekonania, bez względu na wiek, bez względu na kolor skóry – dodawał inny z uczestników. 

Mędrcy jako reprezentanci różnych kontynentów

Tego dnia Kościół wspomina ewangeliczne wydarzenie, kiedy Mędrcy ze Wschodu, nazywani "królami" lub "magami", prowadzeni przez Gwiazdę dotarli do Betlejem. Tam złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi, uznając go za Mesjasza. Oznacza to, że Zbawiciel przyszedł na świat z misją pokoju do wszystkich ludzi, nie tylko do narodu wybranego. To dlatego w tradycji przedstawia się Mędrców jako reprezentantów trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Na pamiątkę darów, które Chrystusowi złożyli mędrcy - złota, kadzidła i mirry, w kościołach święci się kredę i kadzidło. 

Najczęściej czytane

Według tradycji tego dnia na drzwiach domów pisano słowa "Christus mansionem benedicat", co w tłumaczeniu oznacza "Niech Chrystus błogosławi (ten) dom". Skrót tego zdania stanowią litery "C+M+B" lub "K+M+B" będące skrótem od imion Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. 


Posłuchaj

1:36
Orszak Trzech Króli. Tradycja, która jednoczy pokolenia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Święto Trzech Króli obchodzą wierni Kościoła katolickiego oraz chrześcijanie innych wyznań, jak ewangelicy i protestanci, a także Kościoły wschodnie, między innymi koptyjski i syryjski. Z kolei wyznawcy prawosławia, staroobrzędowcy, Ormianie i grekokatolicy usiądą do wieczerzy wigilijnej poprzedzającej Boże Narodzenie. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 6.01.2022
Godzina emisji: 15.40

gs

Polecane