Kijów – Nowy Jork. Olena Leonenko w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kijów – Nowy Jork. Olena Leonenko w TPK
Olena Leonenko-Głowacka w Trójce Foto: Arkadiusz Tausiewicz / PR

Olena Leonenko-Głowacka przyjęła nasze zaproszenie do pierwszej TPK (wydania kulturalnego) w nowym roku i była gościem specjalnym audycji.

Tak się składa, że znów rozpoczęliśmy dzień szczególny – prawosławnego i grekokatolickiego Bożego Narodzenia. To kolejne trudne święta w pierwszej ojczyźnie Oleny Leonenko, czyli na Ukrainie. Wiemy też, że wyznawców religii prawosławnej jest w Polsce wielu, szczególnie na Podlasiu.

Połączyliśmy się z Sejnami, gdzie Krzysztof Czyżewski wraz z żoną Ewą współprowadzą Ośrodek Pogranicze. Nieopodal, w Krasnogrudzie, znajduje się Dwór Miłosza, w którym dzięki nim powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu.

Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania – z radością, ale też pełni obaw i troski, spowodowanych nie tylko perspektywą zaburzenia czasu pokoju.

Inną okolicznością, którą przyjęliśmy za zdecydowanie optymistyczną, jest jedno z zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, a ściśle ujmując teatralnych. 10 stycznia Teatr Telewizji wystawi pierwszą premierę w 2022 roku - "Polowanie na karaluchy" autorstwa Janusza Głowackiego. O samej premierze wiemy niewiele. Wiemy natomiast sporo na temat okoliczności jej powstania. Janusz Głowacki pisał o swoim doświadczeniu emigracji, o życiu i pracy w Nowym Jorku przede wszystkim w słynnej książce "Z głowy".  

Foto: Hanna Prus Foto: Hanna Prus

Pojawiła się zatem doskonała okazja, by powspominać "Głowę", także jego i Oleny wspólną drogę, między innymi wyprawy do Kijowa.


Dwór Miłosza. Barbara Marcinik i krasnogrudzki piesek
Dwór Miłosza. Barbara Marcinik i krasnogrudzki piesek, fot. Romuald Wicza-Pokojski

Posłuchaj

1:55:46
Kijów – Nowy Jork. Olena Leonenko w TP (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na świąteczne wydanie "Trójki pod Księżycem" zaprosliły

Barbara Marcinik i Aleksandra Kaczkowska – wydawca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane